Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile Avrupa Birliği Bakanlığı'ndaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB'ye üyelik sürecinden, AB ülkelerinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra verdikleri tepkiye kadar birçok konuda açıklama yaptı. Türkiye'nin terör örgütlerine karşı yaptığı operasyonları Avrupa ülkelerinin de desteklemesi gerektiği vurgusunu yapan Bakan Çelik, "Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini devam ettirecektir. Kendi güvenliğimiz için attığımız her adımın AB'nin güvenliğini de sağladığını kimse unutmamalıdır. Zaaf AB'nin güvenliğini de tehdit eder" ifadelerini kullandı.

İşte Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar;

Kendisi ilk andan itibaren AB içerisindeki muhataplarını arayarak darbe girişimine karşı Türkiye ile çalışmalara başlamıştır. Sürekli bizle irtibat içerisinde olan bir arkadaşımız oldu. Değerli dostumuzun bu tavrı iki ülke ilişkileri için tarihteki yerini almıştır. Hollanda bizim için çok önemli bir ülke. Hollanda ile dünyadaki pek çok meseleye ortak bakış açımız var.

"HOLLANDA'YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

AB dönem başkanlığı sırasında 33. faslı birlikte açtık. Göç krizi ile ilgili Hollanda, 18 Mart mutabakatına imza attı ve küresel bir krizin önlenmesinde dönem başkanlığında başarısını gösterdi. Biz Hollanda'nın dönem başkanlığında yakın işbirliğini gördük. Bu sebeple dönem başkanlığındaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

"TEMEL DEĞERLERİNDEN UZAK BİRLİK, AB İÇİN SORUNDUR"

Keşke AB'deki diğer ülkelerde ilk günden bu yana darbe girişimine tepkilerini gösterebilselerdi. Türkiye ile dayanışma içerisinde olmak yerine ertesi gün eleştirilerde bulunan pek çok AB ülkesi oldu. AB'nin değerleri ve kriterleriyle hiç ilgisi olmayan açıklamalar yapıldı. AB, siyasi değerler birliğidir. Bu açıklamalar Türkiye için üzüntü kaynağı değildir. Ortak tarihimiz ve değerlerimiz için üzüntü kaynağıdır. Temel değerlerinden uzak birlik, AB için sorundur.

"DİKTATÖRLER TANKLARIN ARKASINA SAKLANIR"

AB ortak geleceğimizdir. İşimizi reform sürecine bağlı olarak sürdürüyoruz. Diktatörler halklara karşı tankların arkasına saklanırlar. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı o gün ölümü göze alarak sadece Allah'tan ve halkından güç alarak zalimlerin karşısına çıkmıştır. Bu da tüm dünyaya demokrasi dersi olarak verilmiştir.

"TERÖR ZAAFI AB'NİN GÜVENLİĞİNİ DE TEHDİT EDER"

Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini devam ettirecektir. Kendi güvenliğimiz için attığımız her adımın AB'nin güvenliğini de sağladığını kimse unutmamalıdır. Zaaf AB'nin güvenliğini de tehdit eder. DAEŞ'le ilgili de diğer terör örgütleriyle ilgili verilen mücadeleye dostlarımızın verdiği desteğin altını çiziyoruz.