Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bayramın ilk gününde Antalya’nın Kemer ilçesindeki AK Parti İlçe Teşkilatının bayramlaşma törenine katıldı.

Bayramlaşma için gelen partili ve vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, insanların öldürüldüğü Arakan'a Türkiye'den başka hassasiyet gösteren olmadığını belirtti.

"KAPILARI AÇIN MASRAFLARINIZI BİZ KARŞILARIZ"


Bölgede bulunan Endonezya, Malezya ile konuştuklarını Bangladeş’e 'Kapılarınızı açın, ne kadar masrafınız varsa biz ödeyeceğiz' dedikleri bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, "Oralara daha önce giden Arakanlı Müslüman kardeşlerimize her türlü desteği veriyoruz. Gerek o ülkeler aracılığıyla veya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla" diye konuştu.

REİS-İ CUMHUR'DAN ARAKAN MESAJI

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Teşkilatının bayramlaşma programında konuştu.

"ARAKAN KONUSUNU TÜM DÜNYAYA HAYKIRACAĞIZ"


Reis-i Cumhur Erdoğan, Arakan'da yaşananlara dair de "Üç gündür Arakan'la alakalı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı olarak, devlet başkanlarını arıyorum. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni aradım, onlarla konuştum ve tüm bu görüşmelerimle birlikte bir duyarlılık talep ediyorum. İnşallah ayın 19'undan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplanıyor. Orada bunları çok daha farklı bir şekilde ifade edeceğiz ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan tüm dünyaya bunu anlatacağız, haykıracağız. İkili görüşmelerde bunları tekrar konuşacağız. Kimse konuşmasa da biz konuşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zaman zaman gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medyada, 'Arakan'ın bizimle ne alakası var, bu işe niye karışıyoruz?' bu tür serzenişlerde bulunanları görüyorum. Bu tür ifadeleri dile getirenler, her şeyden evvel tarihlerini bilmiyorlar, ecdatlarını tanımıyorlar. Bu kimseler, bizim Myanmar'da şehitliğimiz olduğunun dahi farkında değiller. Evet, belki bize Arakan coğrafi olarak uzaktır ama tıpkı Pakistan gibi, tıpkı Hindistan gibi, tıpkı bölgedeki pek çok başka yer gibi orası da gönül dünyamızın sınırları içindedir. Bunu böyle bilelim." ifadelerini kullandı.