Türkiye Cumhuriyeti' nin Başbakanı Binali Yıldırım başkanlığında bir araya gelinen güvenlik zirvesinde, ABD’ nin İdlib’ i bombalaması halinde alınacak tedbirler ve Suriye’ de yaşanan gelişmeler yorumlandı. Toplantıda, Cilvegözü Sınır Kapısı’ nın insani yardımlar haricinde ticari eylemlere, giriş ve çıkışlara kapatılması konusunda mutabık kalındı.

ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE KRİTİK TOPLANTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü olan İbrahim Kalın’ ın da katılmış olduğu Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantıda; Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın gibi önemli isimler yer aldı. 1.5 saatlik toplantının ana gündem maddesi, Suriye’ de yaşanan gelişmeler ve bilhassa İdlib’ in  son durumu oldu.

ASKERİ MÜDAHALE SİNYALİ

İdlib’ in hemen hemen bütününün El Nusra ve bağlı grupların ele geçirmesi üzerine, ABD’ nin buraya operasyon yapma ihtimali gündeme geldi. ABD’ nin Suriye Özel Temsilcisi olan Michael Ratney, geçen hafta, Suriye’ nin kuzeybatı bölgesinde yer alan İdlib' de yaşanan çatışmalardan Nusra Cephesi’ nin ana gövdesini oluşturduğu çatı örgütü Heyet Tahrir el- Şam’ ın zaferle çıkmasının ülkenin geleceği açısından büyük bir tehlike yaratacağını ifade etti.

TÜRKİYE'NİN SINIR GÜVENLİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

ABD’ nin İdlib’ i bombalaması halinde Türkiye’ nin hudut kapılarını kapatması kuvvetle ihtimal. Öte yandan Afrin’ de yaşanan gelişmeler de titzlik ile takip ediliyor. Türkiye’ nin Afrin’ e operasyonu şu anda sıcak başlık olmasa da kontrollü bir şekilde gündemde tutuluyor. İdlib’ de Suriye’ nin belli yerlerinden toplanmış 100- 150 bin kadar sivil bulunuyor.