Bir ihbarı değerlendiren Ayvacık İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, Korubaşı Köyü sahilindeki zeytinliklerin arasında kaçaklar olduğunu tespit edildi.

Bölgeye operasyon düzenleyen jandarma, aralarında kadınların da bulunduğu Suriye, Kongo ve Eritre uyruklu toplam 48 kaçağı yakaladı.

Minibüslerle Ayvacık İlçe Jandarma Komutanlığı'na getirilen kaçaklar, işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

Son zamalarda Türkiye'den Yunanistan'a kaçak olarak gitmeye çalışan kişilerin sayısı bir hayli arttı. Bu olayın bir örneğide İzmir'de yaşandı.

İzmir İl Jandarma ve Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, bugün kentten bir grup kaçağın yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmaya çalışacağını öğrendi. Harekete geçen ekipler, saat 09.00'da, Sarpıncık Mahallesi'nde operasyon düzenledi. Tamamı Suriye uyruklu 13'ü kadın ve 13'ü çocuk toplam 57 kişi yakalandı. Organizatör olarak taksi şoförü 26 yaşındaki İ.A. gözaltına alındı. İ.A.'nın işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Kaçak yollar ile yurt dışına gitmeye çalışanların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Buna karşı yapılan başarılı operasyonlar sayesinde kaçakların önüne geçiliyor.

Edirne Jandarma Komutanlığı ekipleri, merkeze bağlı Bosna ve Üyüklütatar köyleri ile Meriç İlçesi’ndeki yol kontrollerinde, yasadışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek için Suriye, Hindistan, Pakistan ve Cezayir uyruklu 46 kaçağı yakaladı.

Diğer yandan organizatörlük yaptıkları iddiası üstüne Meriç’te gözaltına alınan C.R. ve G.A. sevk edildikleri mahkeme tarafıdan tutuklandı. Kaçaklar ise işlemlerinden sonra Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Yatta gerçekleştirilen aramada, 115 kaçak ekipler tarafından yakalandı. 1'i kadın 115 kaçak, Sahil Güvenlik botuna bindirilerek Foça Balıkçı Barınağı'na getirildi. Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeyee çalıştıkları tespit edilen kaçakların, kimlik tespitlerine başlandı.

Kaynak: En Son Haber