Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen terör soruşturması çerçevesinde hakkında "yakalama" kararı verilen eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile alakalı "kırmızı bülten" ve iade isteğinde bulunuldu.

Başsavcılık, merkez Bağlar ilçesinde 24 Nisan 2016'da Diyarbakır Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanlığı konferans salonunda yapılan bir konferansta konuşan Dündar hakkında bir süre evvel "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma çerçevesinde Başsavcılığın isteği üzerine 5. Sulh Ceza Hakimliği, Dündar hakkında "yakalama" kararı çıkarttı.

Karar doğrultusunda yapılan aramada, Dündar'ın yurt içinde kayıtlı adresinde bulunmadığı ve Almanya'da olduğu belirlendi. Başsavcılık, bunun üzerine Dündar ile alakalı "kırmızı bülten" ve "iade talepnamesi" düzenleyerek, Adalet Bakanlığı Uluslarası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne gönderdi.

Devam eden soruşturmada Dündar, konuşmasında terör örgütü PKK'nın cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini öven, meşru gösteren ve teşvik eden ifadeler kullanmakla suçlanıyor.

Can Dündar MİT Tırları kumpasında görüntüleri servis etmiş, ardından yargılanmış ve dava sürecinde Almanya'ya firar etmişti. Almanya Can Dündar gibi bir çok terör örgütü mensubunu ülkesinde barındırıyor.