Çamlıca Camii'nin Açılış Tarihi Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde temelleri atılan Çamlıca Camii inşaatının yaklaşık yüzde 95'i tamamlandı. Caminin 2018 Ramazan ayında faaliyete geçeceği öğrenildi.

Çamlıca Camii'nin Açılış Tarihi Belli Oldu

Dünyanın en büyük 'alem'i ile 220 metre boyuyla bir camiye takılan en uzun "Fetih Suresi"ne sahip caminin yapıında kullanılan son kule vinçte söküldü. Caminin 2018 yılının Ramazan ayında ibadete açılacağı öğrenildi.

55 AYDIR İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Yapımına başlandığından beri yaklaşık 55 aydır inşaatı devam edilen Çamlıca Cami inşaatında bir etap daha sonlandı. Caminin 4'ü 107.1 metre, 2'si 90'ar metre olan 6 minaresinin yapımında ve inşaat sahasında kullanılan 7 Kule vinçten sonuncusu da söküldü. Minarelerin ve kaba inşaatın tamamlanmasından bu yana kullanımda olmayan yaklaşık 150 metre uzunluğundaki son kule vinçin sökümü yaklaşık 2 gün sürdü. Son vinçin sökülmesiyle birlikte şantiye görünümünden kurtulan camii İstanbul'un silüetindeki yerini almış oldu.

BİN KİŞİ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri yaptırma ve yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, camii inşaatında şu anda bin kişilik bir ekibin aralık vermeden çalıştığını ve inşaatın yüzde 95'lik kısmının tamamlandığını belirtirken "Bütün planlarımızı önümüzdeki Ramazan ayı içinde camiiyi ibadete açmak için yaptık. Caminin içinde ve atölyelerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Son vincin sökülmesiyle İstanbul'un simgelerinden biri olacağına inandığımız caminin silüeti ortaya çıkmış oldu." dedi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR