21 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 27.78°
  • Izmir 31.11°
İmsak 03:51
Güneş 05:42
Öğle 13:16
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:21
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

Camileri Ahıra Çeviren CHP'den Su Ada'ya Camii Yapılsın Teklifi!

İBB ve Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi ve eski CHP'li Hüseyin Avni Sipahi,geçtiğimiz hafta kaçak bölümleri İBB tarafından yıkılan Su Ada’ya ‘Boğaz’da milli ve manevi değerlerimizi yaşatmak amacıyla bir camii yapılabilir’ önerisinde bulundu.

Camileri Ahıra Çeviren CHP'den Su Ada'ya Camii Yapılsın Teklifi!

İBB ve Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi ve eski CHP'li Hüseyin Avni Sipahi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında gündem dışı bir teklif sunarak geçtiğimiz hafta kaçak bölümleri İBB tarafından yıkılan Su Ada’ya ‘Boğaz’da milli ve manevi değerlerimizi yaşatmak amacıyla bir camii yapılabilir’ önerisinde bulundu.

CAMİ YAPILSIN ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ


İstanbul Büyükşehir Belediyesi haziran ayı meclis toplantısında gündem dışı bir teklifte bulunan Hüseyin Avni Sipahi'nin teklifi başkanlık makamına gönderildi.

"Gelin bütün dünyanın ilgi odağı haline gelen İstanbul'umuzun incisi boğaza bir camii yapalım" diyerek Malezya'daki Kristal Cami, ile Sudi Arabistan'daki Yüzen Cami'yi örnek veren Sipahi, Boğaz'da bir 'milli yapı' yapmanın zamanının geldiğini belirtti.

"GELİN SU ADA'YA CAMİ İNŞA EDELİM"


1936 senesinde yapılan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile boğazların sahibinin Türkiye olduğunu anımsatan Sipahi, teklifinde şu ifadelere yer verdi:

"Şehrin en yüksek bölgesi olan Çamlıca'ya mabet olacak bir cami yapılmaktadır. Fakat boğazın ortasında, Kız Kulesi'nden başka bir simge olacak mimarimiz bulunmuyor. Zaten o yapıda ne Türkiye Cumhuriyeti döneminde ne de Osmanlı Devleti zamanında inşa edilmiştir. Artık Boğaz'a milli bir yapı inşa etme vakti geldi. Gelin evvela Boğaz'ın göbeğinde yer alan Su Ada'ya bir cami yapalım, sonrasında da o camide verilecek ilmi eğitimle, sosyal etkinliklerle, kültürel etkinliklerle çocuklarımızın, gençlerimizin ve de büyüklerimizin zamanlarını değerlendirebilecekleri bir çekim alanı kuralım."

SİPAHİ'NİN TEKLİFİ BAŞKANLIK MAKAMINA SUNULDU


Sipahi'nin teklifi, İBB Meclis toplantısında oylandı ve başkanlık makamına sunuldu.


Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri