Çocukları okula başlayana kadar yarım gün çalışma yapan anneler ve babalar için yeni düzenlemeler yapıldı. Belirlenen yönetmelikte çalışan anneler bir ay öncesinden yarım gün çalışmak için başvuru yapmaları gerekiyor.

Başvurunun işveren tarafından onaylanması ise bir ay kadar sürecek. Dilekçesi cevaplanmayan anneler, belirttiği tarihten sonraki iş gününde bu hakkını kullanmaya başlayabilir. Bazı mesleklerin istisna olması yönetmeliğin kararlarından biri. Bu mesleklerde işverenin onayının olması şart.

BABAYA DA İZİN VERİLECEK

Edinilen bilgilere göre, annelik izninin bitmesinden sonra bayan işçi ile ile üç yaşını gelmemiş çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere de başvuru halinde birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün ücretsiz olarak izin verilebilecek.

Çalışan, annelik izinlerinin bitmesinden sonra çocuğun mecburi ilköğretim döneminin başladığı tarihi takip eden ay başına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma isteği elde edebiliyor. Anne yada babadan birinin çalışmaması durumunda, çalışan eş yarım gün çalışmak için başvuru yapamıyor.

Çalışan birey, eşinin çalıştığını gösteren belgeyi yarım gün çalışma başvurusu ile birlikte vermek zorunda.