Afrika turu doğrultusunda resmi temaslarda bulunmak amacıyla dün ülkeye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkent Encemine'de mevkidaşı İdris Debi ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine ülkedeki birçok basın kuruluşu, televizyon ve gazete büyük ilgi gösterdi.

Çad'ın resmi televizyon kanalı Çad TV ile beraber Elektron TV ve el Nasır TV başta olmak üzere çok sayıda televizyon kanalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkedeki temaslarını canlı yayınladı.

Çad basınının ileri gelen internet haber sitelerinden Tchadinfos, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Çad ile ilişkilerimiz 16. yüzyıla dayanıyor." ve "Türkiye ile Çad Filistin meselesinde aynı tarafta." ifadelerini manşetlerinde yer verdi.

"Journal du tchad" sitesi de "Türkiye ve Çad aralarındaki iş birliğini güçlendirdi." başlığını attı.

Ülkenin günlük yayınlanan gazetesi Le Progres da "Türkiye, Çad ile arasındaki dostluğu ısıttı" manşetine yer vererek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Çad'a havalimanı inşası ve köprü yapımı dahil birçok alanda yatırım yapma sözü verdiğini ifade etti.

Encemine gazetesi de Çad'daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) iltisaklı okulların Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmesine yönelik, "Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi, Debi FETÖ okullarına el koydu" dedi.