Türkiye'de Gezi olayında olduğu gibi ayaklanma çıkarmak amacı ile Büyükada’da görüşme yaptıkları otelde yakalanan sözde Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden temsilcilerinde yer aldığı 10 kişiden 8'i tutuklanmıştı. Savcılığın incelemesi üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

PKK İLE GÖRÜŞMELER

İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Veli Acu'nun PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması Devrimci Gençlik Hareketi'ne ilkişkin soruşturmada tutuklanan Fatih Barsak ile 93 görüşme yaptığı belirlendi. Diğer taraftan ByLock kullanan firari Erol Ohtamış ile 44 defa görüştükleri ortaya çıktı.

DHKP-C'LİLERE DESTEK

Şüpheli Acu'nun hard diskinde ise 'mes 453' isimli bir belgede, KHK ile ihraç edilmesinin ardından DHKP-C terör örgütü üyeliğinden dolayı tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın yaptığı açlık grevine destek amaçlı imza toplamak için hazırlanan yazı bulundu. Bu yazı şüphelilerin çoğuna mail olarak gönderildiği ortaya çıktı.

Ele geçirilen yazıda Gülmen ve Özakça hakkında ‘Anti demokratik olarak gördükleri uygulamaları protesto etmek için açlık grevine başlayan Gülmen ve Özakça'nın da yer alması toplumsal vicdanda önemli yaralara neden olacak ve toplumsal hafızada yer edinecek. Tek istedikleri işe geri alınmak olan Gülmen ve Özakça'nın bu talepleri hükümet yetkilileri tarafından görüşmeye alınmak’ ifadeleri yer alıyor.