Zemin araştırma gemisi Fugro Scout dün gelmiş olduğu İstanbul Boğazında bugün bir römorkör eşliğinde çalışmaya gerçekleştirdi. 84 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki Fugro Scout'un uzun bir zaman dilimi İstanbul Boğazı'nda kalacağı öğrenildi.

Geminin yapacağı sondaj çalışmalarından sonra tünelin geçirileceği kesin güzergah tespit edilecek. Bu işlemlerden sonra projeye ilk kazma vurulacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Tünelin büyüklüğü ve kapsamı dünyada ilk olacak projede tek tüpte hem kara yolu, hem de demiryolu olacak. Tünelin orta bölümünde demiryolu, üst ve alt katlarda ise lastik tekerlekli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alması planlanıyor.

14 İSTASYONDAN OLUŞACAK

Tünel; TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilmesi planlanıyor. Yap-İşlet-Devret sistemiyle yapımına başlanmasından sonra 5 sene içinde tamamlanması beklenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak..

Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor.