Aşırı sıcakların geldiği yaz aylarında kliması olmayan ortamlar için alternatif çözümler geliştirildi. Karton kutu, fan çubuklarla yapabileceğiniz klimalar aracılığıyla serinlemek mümkün. Klima alacak parası olmayan bir hacker tarafından paylaşınlan bu pratik yöntem ile ev yapımı bir klimaya sahip olmak çok kolay. Nasıl yapılır diye sorarsanız öncelikle strafor bir kutu alıyorsunuz. 10 kg hacimli olanları yaklaşık 20 liraya bulmak mümkün. Daha sonra mini vantilatör ya da küçük bir fanı yanlarına iki adet havalandırma deliği açarak strafor kutunun üzerine monte ediyorsunuz.

Videodaki gibi kutunun içindeki havayı size doğru üfürmesi için gerekli klapeleri bulamayabilirsiniz. Tavsiyemiz alüminyum folyondan benzerlerini yapabilirsiniz. Aynı işi görecektir. Son olarak kutumuzun içine daha önce buzlukta dondurduğumuz su dolu şişeleri yerleştiriyoruz. Fanımızı çalıştırdığımızda serin serin estiğini göreceksiniz. Ev yapımı klima ile tamamen olmasa da biraz ferahlamak mümkün.

Aşırı sıcakların geldiği yaz aylarında kliması olmayan ortamlar için alternatif çözümler geliştirildi. Karton kutu, fan çubuklarla yapabileceğiniz klimalar aracılığıyla serinlemek mümkün. Ev yapımı klimaların yapım aşamalarının resimlendirilmiş halini görebilirsiniz.