Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014’te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın yüzde 52’sinin oyunu alarak tarihe geçmişti. Erdoğan, Türkiye’nin doğrudan halkoyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu. Millet iradesinin sandığa yansıdığı 10 Ağustos günü, yine milletin tuttuğu demokrasi nöbetinin de final günü haline dönüşmüş olacak. Dün Rusya’da temaslarda bulunan Erdoğan’ın, bugün “millet iradesi”ne de vurgu yaparak, hem FETÖ’ye hem de uluslararası camiaya mesaj vermesi bekleniyor.

Sevr imzalandı

10 Ağustos’un bir başka anlamı da, Türkiye’nin İstiklal Savaşı vererek tarihin çöplüğüne attığı Sevr Anlaşması’nın imzalanma tarihine işaret ediyor olması. Sevr Anlaşması, 1. Dünya Savaşı sonrasında İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında 10 Ağustos 1920’de Fransa’nın başkenti Paris’in batısındaki Sevr’de imzalanmıştı.

Darbeye geçit yok

Kurtuluş Savaşı sonunda Lozan Anlaşması imzalanmış ve 433 maddelik Sevr de tarihe gömülmüştü. 14 Ağustos Pazar günü ise bir başka anlamlı gün kutlanacak. FETÖ’nün “bekleyin” diyerek gölgelemeye çalıştığı 14 Ağustos tarihi, AK Parti’nin kuruluş yıl dönümü. Bu anlamlı günün yıl dönümünde Pazar günü Ankara’da önemli bir buluşma gerçekleşecek. “Demokrasi şöleni” olarak planlanan bu buluşmada da, “Darbelere geçit yok” mesajı
verilecek.