Meteoroloji İstanbul'da yaşayan vatandaşlara flaş uyarı! Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, dün sabahın erken saatelerinde etkili olan kuvvetli yağış, bu sabah da etksisini sürdürmeye devam edecek. Dün Beykoz sularında görülen hortumla birlikte, bugün de yağışların etkisini arttırması bekleniyor. Meteoroloji, olumsuz hava şartlarından dolayı yaşanacak olan sel ve su baskınlarına karşı da vatandaşı uyardı.

KÜÇÜK HORTUMLAR GÖRÜLEBİLİR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen flaş bilgiye göre; kuvvetli sağanak yağışın yer yer doluya dönüşebileceğini fakat geçen seferki gibi kuvvetli bir yağış beklemediklerini açıkladı. Dün sabah saatlerinde İstanbul Beykoz'da görülen hortum hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "Karadeniz suyu sıcak olduğundan bu tür küçük hortumlar görülebilir. Denizden karaya yaklaşınca etkisi azalır. Endişe edilecek bir durum yok" açıklamasını yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen hava durumu raporlarına göre; bugün hortum ve dolunun da etkili olabileceği açıklandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise "İstanbul'da salı günü sabah saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, gün boyu etkili olarak kuvvetli olması beklendiğinden başta ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.