İlk kez ezan duyan Brezilyalı kızın verdiği tepki, tüyleri diken diken etti. Genç kız, "O kadar büyüleyici bir manzara ve ses ki, karşısında kendimi tamamen güçsüz ve çaresiz hissettim" ifadelerini kullandı.

EZAN NEDİR, NASIL OKUNUR?

Ezan; bildirmek, duyurmak, çağrıda bulunmak ve ilan etmek anlamlarında kullanılmaktadır. Ezan, dini bir terim olarak ise; İslam dininde namaz zamanının geldiğini insanlara duyurmak için belli sözlerle yapılan çağrıya verilen addır. İlk ezan 622 senesinde Bilal-i Habeşi tarafından sabah namazında, yüksek bir evin damında okundu.

Ezan, farz olan namazlar için okunur. Camide okunan ezan duyuluyorsa, evlerde kılınacak namaz için ayrıca ezan okunmaz. Ezanın duyulmadığı uzak bir yerde veya yerleşim merkezleri dışında bulunanlar da ezan okurlar. Cenaze namazı ile vitir, bayram, teravih, yağmur duası namazı ve farz-ı ayın olmayan diğer namazlar için ise ezan okunmaz. Ezanın bitiminden sonra Hz. Peygamber'imizin öğrettiği ve şefaatine vesile olacağını haber verdiği dua okunur.

Ezan duası: Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd.

Anlamı: Allah'ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb'i, Muhammed'e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O'nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır.

"Kim ezanı işittiği zaman, Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan ALLAH'ım Muhammed (s.a.v)'e vesileyi ve fazileti ver. O'nu kendisine va'dettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır, diye dua ederse kıyamet gününde o kimseye şefaatim vacip olur." (Buhari)