Kastamonu'ya akraba ziyareti için gelen Yusuf Yıldız, iki nüfus cüzdanına sahip olmasından dolayı çeşitli sorunlar yaşadığını söyledi.
Anne ve babasının resmi nikah bulunmayan beraberliğinden dünyaya geldiğini anlatan Yıldız, 2 yaşına geldiğinde annesinin ve babasının ayrıldığını söyledi. Yıldız, 12 yaşına kadar babasıyla yaşadığını, sonrasında hayata kendi tutunmak zorunda kaldığını anlattı.

İKİNCİ KİMLİK ASKERLİK BELGESİYLE MEYDANA ÇIKTI

Şimdiye kadar babasının çıkardığı nüfus cüzdanıyla hayatını devam ettirdiğini söyleyen Yıldız, "Babam, okula kayıt döneminde bana Yusuf Yıldız olarak nüfus cüzdanı çıkardı. Annemin adı 'Melek' ama anne adımı farklı, doğum tarihimi de 1998 olarak yazdırdı. Yıllarca bu nüfus cüzdanını kullandım. Ama bu yıl askerlik çağımın geldiğine dair bana bir belge ulaştı. Orada adım Yusuf Demirel, doğum tarihim 1997, anne adım da Melek olarak yazılı. Bu kimliğimi de annem çıkarmış."

Şimdi "Yusuf Yıldız" kimliğini kullandığına değinen Yıldız, "Diğer kimliğin iptali edilmesi için İstanbul'da mahkemeye başvurdum. Anne ve babam mahkemeye gelmediği için iptal ettiremedim. 1997 doğumlu göründüğüm kimliğe göre askerlik çağım geldiği için gidip tecil ettirdim. Şimdi de diğeri yaklaşıyor. İki kez mi askere gideceğim? Bunun sonu nereye varacak bilmiyorum." dedi.
Yetkililer, Yusuf Yıldız'ın sıkıntısının "mükerrer kayıt iptali" davası açılarak mahkeme yoluyla çözülebileceğini kaydetti.