İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde devam eden, Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile alakalı "haksız rekabet" davasında gelişme oldu. Davalı booking.com'un site hakkında verilen ihtiyati tedbir kararının mahkeme tarafından tespit edilecek bir teminat karşılığında kaldırılması ile alakalı yaptığı ikinci isteğin, maheme tarafından kabul edilmediği ortaya çıktı.

BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENECEK

Mahkemenin kararında, teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu noktada mümkün olmayacağı söylenerek, bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiği, var ise zararın rapor ile tespit edileceği belirtildi.

Söz hususu kararın gerekçesinin de yazıldığı ve tekrar istinafa sevk edileceği bildirildi.

Bu arada, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde devam eden davada, bilirkişi raporunun beklendiği fakat raporun şimdilik mahkemeye varmadığı bildirildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

TÜRSAB avukatları, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet yaptığı iddiasıyla online rezervasyon portalı booking.com aleyhine faaliyetlerinin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Davayı 29 Mart 2017'de kabul eden mahkeme, booking.com firmasının, internet sayfası üstünden ve kurulacak başka bir sayfa üstünden, Türkiye'deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi doğrultusundaki faaliyetinin durdurulmasına, bu hususta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) yazı yazılmasına karar vermişti.

Davalı booking.com'un avukatları, Türkiye'deki faaliyetlerin tedbir amaçlı durdurulması kararına itiraz etmiş, itirazı inceleyen mahkeme, 26 Mayıs 2017'de verdiği kararla, bu itirazları kabul etmemişti.

Mahkeme ayrıca bir önceki celse, İstanbul, Marmara ve Boğaziçi üniversitelerinin vergi ve ticaret hukuku hususlarında uzman öğretim görevlileri içinde tespit edilecek bilirkişi heyeti tarafından rapor yapılmasına karar vermişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.