16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 26.11°
  • Izmir 30°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.007
Dolar5,7124
Euro6,4137
Altın259,74

Boğaz 3. Gerdanlığına Kavuşuyor

Hazırlıkları sona eren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışına sadece dakikalar kaldı. Türkiye'nin gurur projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü tüm engellemelere rağmen açılıyor.

Boğaz 3. Gerdanlığına Kavuşuyor

İstanbul Boğazı'na inşa edilen "dünyanın en geniş köprüsü" Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile otoyol ve bağlantı yollarının açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

İstanbul Boğazı'na inşa edilen "dünyanın en geniş köprüsü" Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile otoyol ve bağlantı yollarının açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

"BU KÖPRÜ TERÖR ÖRGÜTLERİNE BÜYÜK DERS OLDU"

Türkiye'nin gurur projesi Yavuz Sultan Selim Köprüsü tüm engellemelere rağmen açılıyor. A Haber'in Garipçe'den yaptığı canlı programa katılan Gazeteci Cem Küçük önemli değerlendirmelerde bulundu.

Küçük, yaklaşık 3 yıldır Türkiye'ye çeşitli saldırıların yapıldığını buna rağmen Türkiye'nin tüm yatırımlarını hayata geçirmesine devam etmesini ekonomik yönden ise saldırılardan minimum düzeyde etkilenerek icraatlerine devam etmesinin gurur verici olduğunu ve bu tablonun Türkiye düşmanlarına büyük ders olduğunu söyledi.

İşte bu dev proje bugün büyük bir törenle açılıyor. Projenin en önemli özellikleri şöyle:

Yapımına 29 Mayıs 2013 yılında başlanan otoyollarıyla birlikte köprünün maliyeti 3 milyar dolar..

Köprü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü.

Kule yüksekliği 322 metre olan köprünün üzerinden sadece araçlar değil, tren de geçecek. Birkaç ayda tamamlanması planlanan raylı sistemle birlikte köprüde toplam 10 şerit bulunacak.

Köprü İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Garipçe ile Beykoz ilçesinde Poyrazköy arasında bulunuyor.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ AÇILIŞINA KİMLER KATILACAK?

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife

Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov

Oakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic

Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili ve çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları üçüncü köprü açılışına katılacak.

Beraberinde bağlantı yollarıyla 140 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu da inşa edildi. Şu anda Mahmutbey-Odayeri-Kurtköy arası açılıyor. Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı yolu ile de bağlantılı.

Otomobiller için 3 dolar artı KDV olarak belirlenen geçiş ücreti bugünkü kurla yaklaşık 10 liraya denk geliyor.

DEV PROJEDE GURUR GÜNÜ

Türkiye düşmanı odaklar tarafından türlü çeşit saldırılara ve engellemelere rağmen bugün açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ihanet medyası "3. Köprü artık iki beton direkten ibarettir" manşetleri bile atılmıştı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılışına özel bütün gün canlı yayınını sürdüren AHaber'de konuşan gazeteci İdris Kardaş, önemli değerlendirmelerde bulundu.

HİÇBİR AYRIM YAPMADAN YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Türkiye 15 Temmuz'da büyük bir bedel ödedi. Destansı bir mücadeleydi. Bu ülkeyi kendim yöneteceğim dedi. İkinci kurtuluş savaşıdır bu. Bu ruh 7 Ağustos'ta da devam etti. Herkes o gün orada o kucaklayıcı mesajlarını verdiler. Türkiye bugüne kadar yaşadığı en yoğun saldırılarını bu günlerde yaşıyor. Bu siyasi hareket sırtını halka dayamazsa başarılı olamaz. O yüzden hiçbir ayrım yapmadan yatırımlar devam ediyor. AK Parti'nin ve Erdoğan'ın en büyük başarısı şu, yeniden bir millet tanımı yaptı.

TÜRKİYE, BULUNDUĞU COĞRAFYAYA İLHAM VERİYOR

Prof. Dr. Kerem Alkin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili şunları kaydetti: 51 yaşındayım inanılmaz bir duygu... Dolayısıyla Avrasya'nın kaderini değiştiren bir ülke olarak gerçekleştirdiği projelerle bulunduğu coğrafyaya örnek olan ve bu heyecanı bie yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye bu projelerle hiç unutmayalım Kafkasya'yı, Orta Asya'yı, Körfez'i ve gün gelecek bu yayınlarda biz Çin'in dünyaya bağlanabilmesi içinde bu projelerin neden hayati önem taşıdığını anlatmaya başlayacağız.

"BİZİMLE BAŞEDEMEYECEKLER"

Prof. Dr. Alkin, içimizdeki tüm hainlere rağmen Tükiye'nin büyümeye devam ettiğine dikkat çekerek, "Tüm hainlerin üzerimize gelmesine rağmen G-20'de bu projeleri yapabilen neredeyse birkaç ülkeyiz. etrafımızdaki birçok ülke negatif büyümeyle mücadele veriyor. İçimizdeki hainlere rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor ve Avrasya'nın kaderini değiştiriyoruz. Bizimle başedemeyecekler. Bütün bu hain girişimlerin üstesinden geleceğiz." dedi.

BOĞAZ'A 3. GERDANLIK

Toplam 3 milyar dolara mal olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü bugün açılıyor. Türkiye'nin gurur gününe çok sayıda devlet bakanı ve kral katılacak.

KÖPRÜ'DE İLKLER DE VAR

Köprü sadece kıtaları değil mega projeleri de birbirine bağlıyor. Yük taşımacılığı artık bu köprü üzerinden olacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ilkler de var. Köprüde tam 7 tane tünel bulunuyor. En dikkat çekeni ise ekolojik tünel.

"3 YIL 3 AYDA PROJEYİ TAMAMLADIK"

AHaber yayınına katılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yapımını üstlenen İÇTAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, "Çok gururluyuz. Bu projenin eşi ve benzeri yok. Ülkemizin bu zor günlerinde biz de varız diyebileceğimiz bir projeyi halkımızın emrine sunmak bizi gururlandırır. Bu projeyi engellemeye çalışanlar oldu. Tüm zor şartlara rağmen 3 yıl 3 ayda projeyi tamamlamak mühendislerimizin başarısıdır" dedi.

"KÖPRÜNÜN DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK"

Köprünün yapımında 8000 kişinin çalıştığını ifade eden Çeçen, "Bu kişiler içinde birçok milletten insan vardı" dedi. Birçok özelliği ile de ayrıcalıklı olan köprünün özellikleri ile ilgili Çeçen, "Dünyada eşi benzeri olmayan bir köprü. Mühendislik harikası. Çünkü üzerinde hem gidiş hem geliş tren yoluyla birlikte, bu kadar yükü taşıyabilen başka bir köprü yok" dedi.

AÇILIŞA DAKİKALAR KALA YAĞMUR SÜRPRİZİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılış törenine kısa bir süre kala sağanak yağmur vatandaşlara ve gazetecilere zor anlar yaşattı.
Yağmur saat 15.45'te aniden bastırdı. Vatandaşlara tören alanına girişinde yağmurluk dağıtıldı. Hemen herkes yağmurlukları giyme telaşına girdi. Üzeri kapalı olan protokol çadırının dışında kalanlar yağmurlukları giyerek ıslanmaktan kurtulmaya çalıştı.

PLATFORM ALTINA SIĞINDILAR

Gazeteciler de kendileri için kurulan basın platformunun altına sığınmak zorunda kaldı. Yaklaşık 5 dakika süren ve etkisini yitiren yağmurun ardından güneş açtı ve resmi program başladı. İlk olarak sahneye TSK mehteran takımı çıktı.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri