Bodrum'da Deniz Altındaki Kaçak Yapılaşma Hakkında İnceleme!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bodrum'da harekete geçti. Milas’ın Güllük Limanı’nda denizin dibinde inşa edilen kaçak duvarlara yönelik inceleme başlatıldı.

Bodrum'da Deniz Altındaki Kaçak Yapılaşma Hakkında İnceleme!

Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı dalgıç ekipleri, Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü’nde görevli uzman bir ekip, kaçak duvarların bulunduğu alanda inceleme başlattı.

Görevli dalgıçlar, Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü’nde görevli uzman kişiler den oluşan ekip duvarları yerinde inceleyip tespit etti.

Sahil Güvenlik botlarıyla Pina yarımadasına gelen Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri metrelerce uzunluktaki deniz dibindeki beton duvarların yanı sıra denizin ortasına kadar kurulan iskeleler, dolgu ile yapılmış plajlar, duvar örülü sahillerin olduğunu gören ekipler tepkileri gizleyemedi.

Yerin altında kurulan bu kaçak dünyada bulunan bir otelin denizin dibinden, denizin üstüne kadar duvar ördüğü ve daha sonra dolgu yaparak sahilini büyüttüğü inceleme yapan ekipler tarafından belirlendi.

Özel eğitimli dalgıçlar, zodyak botla inceledikleri bölgede denizin altında kaçak inşa edilen duvarları kayıt altına aldı.

Yalıkavak, Güvercinlik ve Pina yarımadasında deniz dibine yapılmış metrelerce uzunluğundaki beton duvarlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının devreye girmesine yol açmıi ve Pina yarımadasındaki 3 otel hakkında tutanak tutulmuştu.

Yüklü miktarda para cezasına maruz kalan otellere, deniz dibine inşa ettikleri kaçak duvarların dağıtılması taşlebiyle yazı gönderildiği bildirildi.

Ekiplerin bölgede yeniden plan ölçümleri yapacağı ve yasal olmayan yapıların yıkılması ve kaldırılması için işlem başlatılacağı öğrenildi. Denize örülen duvarların kaldırılması için Milas Milli Emlak Müdürlüğünün firmalara tebligat yapacak.

Muğla Tarım Müdürlüğü ekiplerinin ise deniz dibindeki duvarların ekolojik dengeyi bozduğu ve Posidonia çayırlarını yok ettiği iddialarını araştıracak. Bu amaçla bölgeden su ürünleri ekiplerinin numune aldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR