Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçrede devam eden Kıbrıs Konferansında yaptığı konuşmada, Adadaki soruna çözüm bulunabilmesi için yapılacak daha çok iş olduğunu belirterek, "Buraya bir çözüm bulunulmasına yardımcı olmak için geldik. Ama o çözümü bulmak çok çok zor." dedi.

 KIBRIS’TA YAPAMADIKLARINI  CENEVRE’DE DE YAPAMAZLAR

Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan Havalimanı’nda sunduğu basın açıklamasında, New Yorktaki görüşmelerdeki maksadın anlaşmazlıkların çözülmesi ve Cenevre yolundaki tıkanıklığın giderilmesi olduğunun altını çizerek, “Biz New York’a hedeflerimizi gözeterek yolculuk ediyoruz, diliyorum ki Rum tarafı da geçmiş görüşmelerimizi hasıraltı ederek karşımıza çıkmaz” dedi. 
 
New York’a anlaşmanın halihazırda kabul edilen maddeleri haricindeki anlaşmazlıkların aşılması amacıyla gitmekte olduklarını belirten Akıncı, “Görüşmeler bunca zamandır yürütülüyor, şimdi yeni şartlarla karşımıza çıkmalarının mantıkla bir ilgisi var mı, bu koşullar üzerinde Kıbrıs’ta anlaşılmadığı gibi New York ve Cenevre’de de anlaşamayız.” İfadelerini kullandı.
 
Kıbrıs konusunda her iki tarafında sunduğu maddeleri kabul etmemesi üzerine Kıbrıs sorunu çözülmek bilmiyor.Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada Kıbrıs Sorununun çözümünün olağanüstü bir durum olduğu belirtildi.