Birleşmiş Milletler (BM), Katar ve bazı Arap ülkelerinin birbirlerine tavır alması ve ilişkilerini sınırlandırması Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Antonio Guterres'in, ihtiyaç olursa arabuluculuğa hazır olduğuklarını duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini katar ve diğer ülkeler arasındaki krizi çözümüne ihtiyaç halinde arabuluculuğa hazır olduklarını belirtti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ARABULUCULUĞA HAZIR

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "İhtiyaç olursasa Genel Sekreter her daim arabuluculuğa hazır." ifadesini kullandı.
Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını talep etti. Katar'a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti de katılmıştı.

KATAR'DAN YAPILAN AÇIKLAMA:'UZLAŞABİLİRİZ'

Katar'dan yapılan yazılı açıklamada diplomatik sorunlar ve kriz yaşanan ülkelerle konuşarak uzlaşabilineceği mesaji verildi.Katar diplomatik sorunların uzlaşarak çözülebileceğinden yana tavır sergiledi