Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü olan Stephane Dujarric, günlük medya konuşmasında, Arap ülkelerinde yaşanan krizin tesirlerinin bir örneğinin de Katar' ın, Cibuti' nin Eritre sınırından askerlerini geri çekme kararı vermesi olduğunu belirtti.

KRİZİN GENİŞLEME TESİRİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ

Bölgenin mevcut Suriye, Irak ve bölgedeki yaşanan diğer çatışmalardan sebep birçok sorun ile yüzleşmek zorunda olduğuna dikkati çeken Dujarric, "Krizin genişleme tesiriden endişe duyuyoruz." diye ifade etti.

CİBUTİ-ERİTRE SORUNUNU YAKINDAN GÖZLEMLİYORUZ

Bölge ülkelerine birlik ve diplomatik çözüm çağrısını tekrarlayan Dujarric, son gelişmelerden sonra Cibuti ve Eritre arasındaki meseleyi de yakından takip ettiklerini bildirdi.

Dujarric, Cibuti ve Eritre arasındaki meselenin bir noktada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde görüşülebileceğini sözlerine ekledi.

KATAR'IN VERMİŞ OLDUĞU CİBUTİ KARARI

Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasındaki diplomatik krizde, Cibuti Haziran 8' de Doha ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdüğünü bildirmişti.

Doha yönetimi ise bu duruma tepki olarak Cibuti' nin Eritre sınırından askerlerini çekeceğini beyan etmişti.

CİBUTİ-ERİTRE MESELESİ

Katar, Cibuti ve Eritre arasındaki sınır ihtilafında, 2008 yılında ara buluculuk rolü üslenmişti. İki ülke hududuna yüzlerce asker taşıyan Katar yönetimi, tarafları 2011' de Doha' da barış anlaşması imzalamaya ikna etmişti.