Bizim Çocuklar: Polis Özel Harekat

Hainlere korku salan Polis Özel Harekat terörle mücadelede aldıkları zorlu eğitimlerin ardından Mehmetçik ile birlikte teröristlere göz açtırmıyorlar.

Bizim Çocuklar: Polis Özel Harekat

Hain FETÖ'nün darbe girişimi sırasında bombalanan ve 44 şehit veren Ankara'da Gölbaşın'daki Polis Özel Harekat'ın zorlu eğitimleri dikkat çekiyor. 35 yıl önce kurulan Polis Özel Harekat terörle mücadele de öne çıkan aktörlerden biri durumunda. !5 Temmuz darbe girişimi sırasında MİT, Genelkurmay ile Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere birçok kamu kurumunu hain darbecilerden kurtarmak için harekte geçen PÖH yerleşkeleri darbeci pilotlar tarafından F-16'lar ile vurularak 44 şehit vermişti.

Güney Doğu'da geçtiğimiz sene yaşanan hendek operasyonları neticesinde girdikleri meskun mahal çatışmalarında da önemli bir rol oynadı. 15 bine yakın personeliyle Doğu ve Güney Doğu'da terörle amansızca mücadele etmeye devam ediyorlar.

Polisi gözbebeği: Özel Harekat

15 TEMMUZ'DA 44 ŞEHİT VERİLDİ

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında ele geçridiği Jandarma Genel Komutanlığı, TRT ve Zırhlı Birlikler Komutanlığı'ndaki darbecileri etkisiz hale geçirmek üzere silah ve teçhizatlarıyla Gölbaşı'ndaki yerleşkelerinde toplanan Polis Özel Harekatçılar, darbeci pilotların F-16'lardan attıkları füzeler sonucu bir imam ve 44 Polis Özel Harekatçı şehit olmuştu.

GÖLBAŞI YERLEŞKESİ

Burada zorlu eğitimler alan PÖH Tübitak tarafından yapılan özel eğitim odalarından aldıkları eğitimden sonra araziye çıkıyorlar. Teröristlere karşı verilecek mücadele teknik ve taktik eğitimleri alan PÖH'lerin eğitimleri 4 ay sürüyor. 4 ay boyunca aldığı eğitimlerde uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarma, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme, dağcılık, keskin nişancılık, bomba düzeneği imhası, arazide mevzi çatışma ve muharebe, meskûn mahal operasyonları, sokak geçişleri, yol aramaları ve ev aramaları, patlayıcı maddeyi bulma ve imha etme, keşif, pusu, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, harita okuma, üs bölgesi oluşturma, mevzi oluşturma ve arazide konuşlanma gibi çok sayıda eğitimden geçiyorlar.

Kurstan mezun olmak için en son, 10 kiloluk sırt çantasıyla 2 bin 500 metrelik yürüyüşü 15 dakikanın altında tamamlaması gerekiyor.

Polisi gözbebeği: Özel Harekat

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR