Bisiklet Tramvayı Nedir?

Konya'da şehir trafiğini azaltacak, bisiklet kullanıcılarını sevindirecek 'bisiklet tramvayı' hizmete açıldı. Bunun sonucu olarak en çok merak edilen ''Bisiklet tramvayı nedir? Bisiklet tramvayı çalışma saati, Bisiklet tramvayı Konya'' gibi konuları sizler için derledik.

Bisiklet Tramvayı Nedir?

Bisiklet Tramvayı Nedir?

Konya’da bisiklet kullanıcıların uzun mesafede ve olumsuz hava şartlarında ilerleyişinin önündeki engeli ortadan kaldırmak için Bisiklet tramvayı hizmete açıldı.

İl genelinde bisikletiyle bir noktadan diğer noktaya ulaşmak için bisiklet tramvayı ve bisiklet aparatlı otobüsler devreye girecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 1992-2015 arasında hizmet veren tramvaylardan birini bisiklet tramvayı olarak yeniden kullanıma açtı.

BİSİKLET TRAMVAYI NEDİR?

Yalnızca bisiklet kullanıcılarına özel olarak hizmete sunulan bisiklet tramvayı Konya'yı farklılaştırdı.

Bu doğrultuda açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ''Konya’nın bir bisiklet şehri olması adına bugüne kadar çok önemli projeleri hayata geçirdik.

Konya, 550 kilometrelik bisiklet yoluyla Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip ilidir. Bugün itibariyle de yeni projeleri hayata geçirmek için çalışma yapıyoruz. İnşallah 2023 yılına kadar 84 kilometre daha ilave bisiklet yolu inşa edeceğiz.

Konya, Türkiye’nin önemli bisiklet şehridir. Bugünden sonra da bunun daha çok vurgulanması için çalışmalar ve projeler hayata geçecek. Özellikle bisiklet otoparkları konusunda ciddi bir çalışma yürütüyoruz'' diye konuştu.

Söz konusu tramvayın sadece bisikletli yolcular için kullanıldığını dile getiren Altay, şu açıklamayı gerçekleştirdi.:

''Bugün çok önemli bir proje hayata geçiyor. Türkiye’de ilk kez bir tramvayda, toplu ulaşım aracında bisikletinizle birlikte seyahat edebileceksiniz. Bir tramvayımızı sadece bisiklet tramvayı haline dönüştürdük.

Artık Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi’nde göreceğiniz sefer saatlerinde bisikletinizle birlikte durağa gelerek, bu tramvayımıza bineceksiniz, istediğiniz yere gideceksiniz.

Bisikletinizle birlikte işlerinizi halledip sonra tramvayla tekrar istediğiniz durağa geri gelebileceksiniz. Türkiye’de örnek bir uygulamayı daha hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu hem bisiklet kullanıcılarımız için yeni bir başlangıç olacak hem de şehirde önemli bir farkındalık çalışması olacak.

Çünkü bu tramvay sürekli olarak, bir ring halinde şehirde bisiklet tramvayı olarak seyahatini sürdürecek. Şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye’de bisikletin tüm şehirlerimizde aktif kullanılmasını temenni ediyoruz. Bunun için Konya Büyükşehir Belediyesi olarak öncü ve önder olmaya devam edeceğiz.'

BİSİKLET TRAMVAYI KAPASİTESİ
Tramvayın bisiklet tramvayına dönüştürülmesi için birtakım revizyonlar yapıldı. Bu kapsamda nostaljik tramvayın çiftli koltukları sökülerek yerlerine bisiklet sabitleme aparatları monte edildi. 21 bisikletin aynı anda tramvayda güvenle taşınabileceği aparatlar, el değmeden kullanılacak şekilde tasarlandı.

Tramvaydaki basamaklara ise kapılar ile senkronize çalışan katlanabilir hidrolik rampa düzenekleri monte edildi. Böylece vatandaş, bisikletleriyle duraklarda tramvaya kolayca inip binebiliyor.

Alaaddin-Selçuk Üniversitesi tramvay hattında hizmet verecek tramvay, bisiklet yolları ile entegreli duraklarda yolcu alıp yolcu indirecek.''

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR