Geçtiğimiz hafta, Fatih Akın'ın Rovaja için film çekeceğini açıklamasının ardındna "PKK-YPG aynı" diyerek tepki gösteren, PKK'nın katliamlarına lanetler yağdıran ve bu nedenle kendi mahallesinde lince uğrayan Birgün yazarı Cüneyt Cebenoyan Habertürk'ten Kübra Par'a röportaj verdi.

Röportajda "Türk solu PKK'dan kendisini arındıramadıkça kitleselleşemeyecek" diyen Cebenoyan Türk solunun PKK'ya olan alakasını 'bir tecavüzcünün saygı görmesine' benzetti.
Cüneyt Cebenoyan'ın röportajından satır başları:

PKK ÖLDÜRMEKTEN BAŞKA NE YAPTI?

Ben, PKK'nın bırakın demokratikleşme sürecine katkısı olduğunu, tam aksine engellediğini düşünüyorum. PKK kuruluşundan beri bir ölüm makinesi gibi çalışıyor. Bugüne dek insan öldürmekten başka ne yaptı? Bugün ABD'yle ve CIA ile bu denli yakın bağlantıları varsa bunun geçmişi ne zamana kadar uzanıyor?

PKK VAHŞETİ

Elbette Kürtlerin problemleri mevcut. 1938'de Dersim'de korkunç bir katliam yapılmış örneğin. Senelerce "Kürt diye bir şey yoktur" denilmiş. Faili meçhul cinayetler işlenmiş ancak bunlar PKK vahşetini meşru kılmaz. Türkiye'de ezilen, baskı gören ya da zulme uğrayan bir tek Kürtler değil. Fakat böyle davranan bir tek PKK.

TÜRK SOLU KENDİNİ PKK'DAN AYRIŞTIRMALI

"PKK'nın öldürdüğü devrimci öğretmenler karşısında solun sessizliği herkes tarafından biliniyor. Türk solu kendini PKK'dan ayrıştırmadığı sürece bence kitleselleşme şansı yok. Elbette Türk solu içerisinde böyle olmayanlar da mevcut ancak PKK ve sol aynı şeylermiş gibi bir izlenim verenler var."

HDP'YE ARTIK OY VERMEM

Katliam bombacılarının cenazelerini sırtında taşıyan HDP'li yöneticilerin partiden ihraç edilmediğini gördükten sonra da artık oy vermem.

TECAVÜZCÜNÜZÜN SAYGI GÖRMESİ GİBİ, PKK'NIN KATLİAMLARI DA BİZİM ÇEVREDE SAYGI GÖRÜYOR

Benim mahallemin PKK'yı hoş görmesinin üzerimde çok ciddi psikolojik olumsuz etkileri oldu. Mahallenizde bir katil var ve o katil ablanızı öldürmüş, çevrede dolaşıyor. Onunla her gün karşılaşıyorsunuz ve mahalledeki herkes ona saygı gösteriyor. Tecavüzcünüzün ortalıkta dolaştığını ve saygı gördüğünü düşünün, nasıl hissedersiniz? Bunun gibi bir durum. Bunu en yakınlarım bile anlamıyor.