HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "halkı kin ve nefrete açıkça tahrik etmek" suçundan 2 sene hapse mahkum edildi..

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen fezlekenin TBMM'de onaylanmasından sonra Tan'ın yargılandığı davanın karar duruşması, Şanlıurfa 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Tan'ın yer almadığıduruşmada, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünde, ispat durumu, suçun vasıf ve mahiyetini öne sürerek, sanığın cezalandırılması yönünde görüş bildirdi.

İsteği gözden geçiren mahkeme, Tan'ı "halkı kin ve nefrete açıkça tahrik etmek" suçundan 2 sene hapse mahum etti.

Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

HDP'liler tek tek içeri alınmaya başladı.

PKK DESTEKÇİSİ VEKİLLER TEK TEK GÖZALTINA ALINIYOR


Selahattin Demirtaş'ın tutuklanmasıyla başlayan süreçte Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan,Ziya Buldan, İdris Baluken gibi terör örgütü PKK'ya destek veren ve övücü açıklamalarda bulunan HDP'li vekiller gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı. Birçok olayda halkı galeyana getirerek güvenlik güçleri ile karşı karşıya getiren, ülkeyi huzur ve güven ortamından uzaklaştıran bu isimler yaptıklarının cezasını çekiyorlar. Meclis kararıyla dokunulmazlıkları kaldırılan bu sözde vekiller artık halkın meclisinde bulunamayacak ve meydanlarda milyonlarca insana zarar veren terör örgütlerini övücü mitingler yapamayacakalar.