Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde terör örgütü PKK'ya karşılık yapılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Murat Taylan ÖNCEL-29 Özel Birlik Operasyonu" başarıyla sonlandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Darıseven köyü sınırlarında, istihbarı bilgi doğrultusunda 28 Mart'ta saat 23.00'te başlatılan operasyonun sona erdiği belirtildi.

Operasyonda, teröristlere ait 7 sığınağın kullanılamaz hale getirildiği ifade edilen açıklamada, aramalarda telsiz, anti tank roket başlığı, 4 M-16 piyade tüfeği şarjörü, tabanca şarjörü, 171 muhtelif fişek, 2 çadır, 7 terörist kıyafeti, 2 şemsiye, 550 kilogram muhtelif yiyecek maddesi, çok sayıda yaşam malzemesi ve örgütsel dokümanın ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, sığınaklardaki yaşam ve giyim malzemeleri, 2 el yapımı patlayıcı düzeneği, 16 el yapımı patlayıcı yapımı için hazırlanan boş boru, 25 kilogramlık 6 sodyum klorat, 14 mutfak tüpü ve 200 metre elektrik kablosunun yerinde imha edildiği ve operasyonla ilgili adli işlemlerin devam ettiği bildirildi.

Ülkemizde, terör olaylarının bitmesi için her gün operasyonlar yapılıyor. Bunlara bir örnekte;

Valilikten yapılan açıklamada, Lice ilçesinin Dibekköy ve Yolçatı köyleri sınırları içerisinde 20 Mart günü saat 22.00'de başlayan özel birlik operasyonunun başarıyla bitirildiği açıklandı.

Operasyonda teröristlere ait 2 G-3 piyade tüfeği, 2 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği, M-16 piyade tüfeği, keskin nişancı dürbünü, 5 kalaşnikof piyade tüfeğine ait yedek parça, toprağa gömülü vaziyette PKK'lı terörist Mahsun Korkmaz'a ait heykel, 2 rüzgar ölçer, örgüt kimliği, frekans tespit cihazı, 40 çift ayakkabı, simkart, 20 tıbbi malzeme, 650 kilogram muhtelif yiyecek ve çok sayıda yaşam malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildiği ifade edilen açıklamada, teröristlerce kullanılan 2 sığınak ve doğal mağaranın kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, sığınaklarda bulunan yaşam ve giyim malzemeleri ile teröristlerce 450 kilogram amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak tuzaklanan 6 el yapımı patlayıcı düzeneği, 10 mutfak tüpü, 500 metre kablo, 2 pil bloğunun yerinde yok edildiği kaydedildi.

 

Kaynak: Sabah