ÖZEL HABER | HABER365

Türk tarihimiz ilk kez böyle bir kalleş ihanete şahit oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde bir grup hain FETÖ üyeleri 249 insanımızı şehit olmasına neden oldu. Azziz milletimiz, o kanlı gece bedenini tanklara, uçaklara, bombalara, kurşunlara siper ederek vatanına, namusuna, bayrağına devletine sahip çıktı. Tanklara, tüfeklere, silahlara F-16'lara aldırış etmeden geleceği için şehadete yürüdü. Milletimiz adeta yeni bir zaferin destanını yazdı.

İŞTE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ GECESİ YAŞANANLAR...

SAAT: 22:00 - KÖPRÜLER CUNTACILAR TARAFINDAN ESİR ALINDI

O kanlı gece ilk kalkışmanın yaşandığı yerlerden biri köprülerimizdi. Köprüler cuntacılar tarafından kapatıldı ve aziz milletimiz daha ne olduğunun farkına varamamışken, Genelkurmay Başkanlığı önünden silah sesleri duyuldu. FETÖ'cü hainler sivil halkın üzerine F-16'lardan ateş açtı.

 

SAAT 23:05 - BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM NTV'DE CANLI YAYINA BAĞLANDI

Televizyon kanallarında FETÖ'cü cuntacıların halka ateş ettiği ve çatışmaların yaşandığı haberler tek tek yayınlanmaya başladığında, Başbakan Binali Yıldırım NTV'ye canlı olarak bağlanıp, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) içersinde bir grup FETÖ'cü askerin kalkışma girişimine karıştığını duyurdu.

SAAT 23:24 - ANKARA - GÖLBAŞI’NDA PATLAMA

O kanlı 15 Temmuz gecesi patlamanın ilk gerçekleştiği noktalardan biri de Ankara’nın Gölbaşı ilçesidir. Önce Ankara Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde bir patlama meydana geldiği öğrenildi ve hemen ardından 42 polisimiz şehadete yürüdü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, kanlı darbe girişiminde bulunan bir grup FETÖ'cü asker tarafından rehin alındığı öğrenildi.

SAAT 00:11 - TRT'DE SAHTE DARBE BİLDİRİSİ OKUNDU

Reis-i Cumhur, eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak, damadı Berat Albayrak ve torunları ile birlikte Marmaris'e hareket ederken TRT'yi basan cuntacı hainler sahte darbe bildirisini sunucu Tijen Karaş'a okuttu. Sahte bildirinin okunmasından kısa bir süre sonra TÜRKSAT, TRT’nin yayınını kesti.SAAT 00:13 - 81 İLDE CAMİLERDE SELA OKUNDU

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı üzerine 81 ilde okunan birlik ve beraberlik selaları ile aziz milletimiz sokağa çıkarak kanlı darbe girişiminde bulunanlara tepki gösterdi.

SAAT 00:26 - REİS-İ CUMHUR HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Reis-i Cumhur Erdoğan, CNN Türk ekranlarına bağlanarak aziz milleti cuntacı hainlere karşı sokaklara çağırdı. Miiletimiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısını duyur duymaz, vatan millet, bayrak ve namusları için sokaklara çıktı. SAAT 01:39 - CUNTACI HAİNLER TBMM'Yİ BOMBALADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman tarafından Meclis açıldı, bakanlar ve vekiller hain darbeye karşı bir araya geldi. TBMM ilk defa 1 saat içinde 3 kez FETÖ'cü hainler tarafından bombalandı. SAAT 02:16 - KANLI DARBENİN SEYRİ DEĞİŞTİ, KAHRAMAN HALİSDEMİR'İMİZ SEMİH TERZİ’Yİ VURDU!

FETÖ'nün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin seyrini değiştiren Kahraman Astsubay Ömer Halisdemir'imiz Gölbaşı karargah binasına girmek isteyen FETÖ'cü hain Tuğgenaral Semih Terzi’yi alnından vurdu. Halisdemir'imizin şehadetinden sonra, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın "Evladım oranın namusu sensin, makamı teslim etme" dediği ortaya çıktı.

SAAT 02:20 - ÖZEL HAREKAT DAİRE BAŞKANLIĞI’NA F-16 UÇAĞI HAVADAN SALDIRDI

FETÖ'cü hainler Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı havadan saldırdı. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçağı, kanlı darbe girişiminde bulunan cuntacı askerlerin elindeki Sikorsky helikopteri düşürdü.SAAT 02:55 - BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM CANLI YAYINA BAĞLANDI

Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz kanlı darbe girişimi gecesi, bir kez daha canlı yayına bağlanarak, “Havadaki jetlerle kurumlarımıza mermi, bomba yağdıranlar adeta bu terör örgütünün elemanı gibidir, devamı gibidir. Asla ve asla böyle bir iş, şanlı Silahlı Kuvvetler bayrağı altında görev yapan hiçbir subayımıza, hiçbir askerimize yakıştırılacak bir iş değildir.” açıklamasını yaptı.SAAT 03:20 - REİS'İ CUMHUR İSTANBUL’A GELDİ

Reis-i Cumhur Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler." dedi.

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN MARMARİSTEN AYRILDIKTAN KISA BİR SÜRE SONRA...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Marmaris’te kaldığı otele helikopterlerden ateş açıldı. Helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan cuntacı hainler oteli abluka altına aldı. 2 polisimizin şehit olduğu saldırı öncesi bir süre otelde değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 dakikayla hain suikast girişiminden kurtulmuştu.SAAT 06:40 - BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE CUNTACI ASKERLER TESLİM OLDU

FETÖ'nün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin en acı izlerinin yaşandığı Boğaziçi Köprüsü’nde cuntacı askerler teslim oldu. SAAT 06:43 - CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’Nİ BOMBALADILAR

Cuntacı hainlerin hedefinde bu kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi vardı. Darbeci askerler, Külliye’nin yakınlarına iki adet bomba attı. Daha sonra Reis-i Cumhur oradaki vahşeti şu sözlerle ifade edecekti; "Bir bayan kardeşimizin maalesef başı koparak oranın çatısında bulundu"SAAT 08:32 - GENEL KURMAY BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR KURTARILDI

Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına operasyon düzenlenerek Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı.
Zaman ilerledikçe darbeci askerler bir bir teslim olmaya başladı.SAAT 11:01 - VEKİL ÜMİT DÜNDAR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Başbakan Binali Yıldırım tarafından atandığı açıklanan, Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, "Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir" dedi.

SAAT 12:57 - BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ACI BİLANÇOYU AÇIKLADI

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’ne geldi, kanlı gece hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, “Bu kalkışma bastırılmıştır, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur.” açıklamasını yaptı.

SAAT 18.15 - FETÖ'CÜ AKIN ÖZTÜRK GÖZALTINA ALINDI

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin bir numaralı ismi Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer cuntacı askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları ortaya çıktı.