DEAŞ ve YPG’li teröristlerin bulunduğu bölgeleri teröristlerden arındırmak için Fırat Kalkanı Harekatı’nı start veren Türkiye, ikinci operasyon için hazır olduğunu belirtti. ‘Fırat Kılıcı’ isimi verilen operasyon için TSK ve ÖSO’ya ‘hazır olun’ emiri verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir Gece Ansızın Gelebiliriz” ifadeleriyle işaret ettiği operasyon için haftalar süren hazırlıklar Ramazan ayı öncesinde başlamıştı.

AĞIR SİLAH VE MÜHİMMAT YIĞINAĞI YAPILDI

Fırat Kılıcı Operasyonu için bölgede Fırat Kalkanı Harekatı’ndakinin üç katı büyüklüğünde ağır tüfeklerden ve mühimmat yığınağı yapıldı.

TSK BİR GECE ANSIZIN GELMEYE HAZIR

Çevrede özel harekat birliklerinden 7 bin asker konuşlandırıldı. TSK ve Özgür Suriye Ordusu askerlerine ‘hazır olun’ emiri verildiği operasyonun, ilk saldırının yaşandığı yer olan Minak ve Ayn Daknah’tan başlayacağı, Tel Rıfat, Afrin ve Tel Abyad’la süreceği belirtiliyor. Temmuz başı ya da Ağustos sonu için başlaması planlanan kara harekatının, Terör örgütü YPG kuzey Suriye’de gömülüne kadar devam edeceği ifade edildi.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı’nda El Bab’ı da terör örgütü DEAŞ’den arındırdıktan sonra YPG kontrolündeki Menbiç'i işaret etti. Önce ABD’nin askeri YPG’ye güvenlik alanı oluşturması ve Rusya ile Esad rejiminin Menbiç’te fiilen kontrolü devralmasıyla bu operasyon gündemden düştü. Fakat Ankara,sınırlarında terör örgütü YPG varlığına izin vermeyeceğini her fırsatta kesin ifadelerle tekrarladı.