Binali Yıldırım, gazetelerin Ankara temsilcileri ile yapmış olduğu sohbette son zamanlarda gündeme yeniden gelen Suriyelilerin karıştığı iddia edilen olaylar ile alakalı konuştu.

VATANDAŞLIK İÇİN EDEPLİ OLACAKLAR

Başbakan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım; "Suriyelilere vatandaşlık verilecek mi?" sualine karşılık olarak şu yanıtı verdi; "Vatandaşlık kazanmanın şartları kanunlar ile belirlenmiştir. Bu şartların başında da kuşkusuz edepli olmak, bu millete, devlete bağlılık gelecek. Sınırlarımızda geçirdikleri süre onlar için ciddi bir sınavdır. Mülteciler arasında iyi eğitim almış, ülkesinde kariyer sahibi çok değerli kişiler de bulunuyor. Akademisyenler, bilim adamları, hekimler de var. Üç milyondan fazla sığınmacı içinden ince eleyip sık dokuyarak belirlediğimiz özelliklerdeki kardeşlerimize vatandaşlık vereceğiz. Ancak haddini aşanlar da hak ettikleri şekilde hukuk önünde cezalarını alır. Gerekirse bu kişileri sınır dışı dahi ederiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sapla samanı karıştırmamak lazım." diyerek konuşmasına devam etti.

TAŞKINLIK YAPANA GEREĞİ YAPILACAKTIR

Vatandaşlık verilecek kişilerin, milli güvenlik ve kamu düzeni açısından engel oluşturacak durumları olup olmadığı araştırılıyor. MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bu konu ile alakalı koordineli çalışmalar sürdürmekte. Vatandaşımız bir taşkınlıkla karşılaşırlarsa derhal güvenlik güçlerine bildirsinler. Emin olsunlar ki gereği hemen yapılacaktır."diyerek tartışmalara açıklık getirdi Binali Yıldırım.