Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olan Estonya Başbakanı Juri Ratas resmi ziyaret için Türkiyeye geldi ve Türkiye Cumhuriyeti' nin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından tören ile karşılandı. Çankaya Köşkü' nde yapılan tören, iki ülkenin milli marşlarının çalınması ile başladı.

ÖNCE ASKERİ SELAMLADI ARDINDAN TOKALAŞARAK BASINA POZ VERDİ

Eston Başbakan Ratas, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu' nu "Merhaba asker" ifadesi ile selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminden sonra Yıldırım ve Ratas, Çankaya Köşkü' nün merdivenlerinde tokalaşarak, basına poz verdi.

Baş başa görüşme öncesinde Başbakan Binali Yıldırım ve Ratas, makam odasının balkonuna çıkarak, bir süre sohbet etti. Yapılan törende, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecimiz olan Ömer Çelik ile diğer alakadar olan öenmli şahıslar hali hazırda bulundu. Başbakan Yıldırım, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Estonyalı mevkidaşı onuruna Çankaya Köşkü'nde öğle yemeği verdi.

Ziyaret bağlamında yapılan görüşmelerde, ikili münasebetler ve Türkiye ile AB münasebetlerinin dışında bölgesel ve milletlerarası hususlardaki konularda taze,sıcak gelişmeler ele alındı.