Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu'nda açıklama Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ'nün  tüm alçaklığını gözler önüne koydu. "Her şey halkın, bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşti.Halkın üzerine ateş açarak,halkın üzerine bombalar atarak mı halkı kurtaracaktınız ey gafiller. Tarihin gördüğü en erdemli halkın karşısında 1 dolarlık paçavraya döndüler. 1 dolara üniformalarını sattılar, ruhlarını sattılar, inançlarını sattılar, göğüslerindeki bayrağı sattılar, milleti sattılar." cümlerlerini kullandı.

İşte Başbakan'ın konuşmasıdan satır başları

"Sayın Cumhurbaşkanımızla önceki gün 15 Temmuz şehitlerimizi, ülkenin bağımsızlığı için canını veren bütün şehitlerimizi kabirleri başında ziyaretlere gittik. Dualar okundu, hatimler indirildi. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyoruz. O alçak darbe kalkışmasında 250 şehidimiz oldu. 81 ildeki anma programları 16 Temmuz sabahına kadar devam edecek. 15 Temmuz demokrasi milli birlik gününde de sayın Cumhurbaşkanımızla beraber TBMM Gazi Meclis'in oturumunda beraber olacağız.

ASKER KILIĞINA GİRMİŞ KATİLLER

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da darbe yaşamayan bir kişi yok maalesef. Terör örgütlerinin nasıl iyisi kötüsü yoksa darbenin de iyisi kötüsü olmaz. Ama Türkiye bu toprakların şimdiye kadar gördüğü en vahşi, en hain darbe girişimiyle karşılaştı 15 Temmuz'da. Kendilerine vatan savunması için emanet edilen tank, uçakları alçakça millete karşı kullandılar. Asker kılığına girmiş bu katiller terör örgütlerine atmadıkları onlarca bombayı Özel Harekat'ta görevli kahramanlarımızın üzerine, milletin, Meclis'in üzerine attılar.Umut ediyorum, 15 Temmuz 2016'dan sonra dünyaya gelen yurttaşlarımız bir daha böyle acı olay yaşamaz.