Bilim Kurulu: Yeni Kısıtlama Kararları Kabine Toplantısı Sonrası Duyurulacak

Kabine toplantısı öncesinde Bilim Kurulu üyesi 81 ilde uygulanacak kısıtlamaları açıkladı.

Bilim Kurulu: Yeni Kısıtlama Kararları Kabine Toplantısı Sonrası Duyurulacak

Bilim Kurulu: Yeni Kısıtlama Kararları Kabine Toplantısı Sonrası Duyurulacak

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kabine toplantısı devam ederken canlı yayında yaptığı açıklamasında vaka sayılarının artması sebebiyle Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın akabinden yeni sınırlama ve yasakların bildirilebileceğini dile getirdi.

Türkiye'deki koroanvirüs pandemisinde normalleşme dönemiyle beraber vaka sayıları, ağır hasta sayısı ve can kaybı sayıları tekrar artışa geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen cuma günü yeni sınırlamaların geleceğini ifade etti. Kabine toplantısında da bu mesele değerlendirilecek. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de yaptığı açıklamasında yeni sınırlamalarla alakalı 'Sanıyorum kamu yönetimi bazı kısıtlamalar ve yasaklamalarla, bazı yaptırımlarla bu sürecin kontrolü için bazı kararlar alacak' diye konuştu..

A Haber canlı yayınına konuşan Prof. Dr. Tevfik Özlü şu ifadeleri kullandı:

'Son zamanlarda kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı arttı. İyi bir noktada değiliz. Günlük vaka sayısındaki oynamalar anlamlı değil ama genel tabloya bakıldığında ölü sayısının, ağır vakaların artması önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız da 'bu işi sıkı tutmalı' gibi bir ifadede bulundu. Normalleşmeyle birlikte insanların hayatlarına geri dönmesi ama bunu yaparken de dikkatli olması, salgına tekrar izin vermemesi amaçlanmıştı maalesef insanımız bu konuda gerektiği kadar hassas davranamadı. Sanıyorum kamu yönetimi bazı kısıtlamalar ve yasaklamalarla, bazı yaptırımlarla bu sürecin kontrolü için bazı kararlar alacak. Bugün onları öğrenme fırsatımız olabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün cuma namazı çıkışında koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanmıştı "Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Dikkat edilen illerde vaka sayılarının düştüğünü gördük. Biz biraz gevşetince bu defa da başta Ankara, İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız.O yüzden Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı tedbirleri artırmak durumunda. Gerek toplu taşıma gerek düğün nikah salonu gibi yerlerdeki yaklaşımlarımız daha kararlı hale getirdik. Bunu keyfi yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan duyarlılığımızdandır. Halkımız bir sıkıntı yaşamasın bundan dolayıdır. Şimdi bazı illerimizde olumlu dönüş başladı.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR