Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den Coronavirüs Açıklaması: Dondurulmuş Gıdalarda Yaşayabilir

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, coronavirüsün yaşayabileceği ortamlarla ilgili açıklamalarda bulundu ve virüsün -20 derecede uzun süre hayatta kalabileceğini söyleyerek dondurulmuş gıdalara karşı uyardı.

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den Coronavirüs Açıklaması: Dondurulmuş Gıdalarda Yaşayabilir

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den Coronavirüs Açıklaması: Dondurulmuş Gıdalarda Yaşayabilir

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, coronavirüsle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Virüsün kişiden kişiye damlacık yolu ile bulabildiğini vurgulayan Yamanel, "İlk günden itibaren söylediğimiz gibi de damlacık yoluyla çok hızlı yayılan bir virüs olduğu için vaka sayıları artıyor. Bu nedenle de çok dikkat edip yeni normale çok iyi uyum sağlamamız gerekiyor. Yeni normalin kurallarını hiçbir yerde unutmamamız gerekiyor. Eğer bunlara uygulayabilirsek ancak virüsün bulaşıcılığını azaltabiliriz. Bu nedenle bu kuralları unutmayıp her yerde dikkatli olmamız lazım." dedi.

DONDURULMUŞ GIDALARDA VİRÜS POTANSİYEL OLARAK YAŞAYABİLİYOR"

Çinli uzmanların virüsün -20 derece 20 yıl yaşayabileceği yönündeki görüşleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Yamanel, "Virüs eksi 20 derecede uzun süre hayatta kalabiliyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyi pişirip daha sonra tüketmemiz gerekiyor. Dondurulmuş gıdalarda virüs potansiyel olarak yaşayabilir. Vatandaşlar aldıkları dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara dikkat etmek lazım." ifadelerini kullandı.

"VİRÜSLER HAREKETLİ, DEĞİŞEBİLRN MİKROORGANİZMALAR"

Virüsün mutasyona uğradığı şeklindeki görüşlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Yamanel, "Ülkemizde ölüm sayısının azaldığını biliyoruz. Bu nedenle virüs mutasyona uğrayıp etkisini yitirmiş olabilir; ancak virüsler çok hareketli, değişebilen mikroorganizmalar. Bu nedenle yeniden mutasyona uğrayıp daha ölümcül hale gelebilir. Virüsler çok hızlı mutasyona uğrayabildikleri için nasıl şuan ölümcül etkisi azaldıysa coronavirüsün daha ölümcül hale gelmesi mümkün. Bu nedenle buna çok dikkat etmemiz gerekiyor." dedi.

"HASTA EDİCİ ÖZELLİĞİNDE BELİRLİ BİR AZALMA VAR"

Virüsün hasta edici özelliğinin bir nebze azaldığını aktaran Yamanel, "Bizde virüsün hasta edici özelliğinin biraz azaldığını gözlemliyoruz; ama son zamanlarda yoğun bakıma yatan ve entübe olan hasta sayılarımızda bir miktar artış oldu. O nedenle çok dikkat etmemiz gerekiyor. Virüsün hareketini tam olarak bilemiyoruz. Mutasyona uğrayıp daha ciddi hastalık oluşturabilecek duruma da geçebilir. Bu nedenle maskeyi, sosyal mesafeyi ve el hijyenini mutlaka uygulamamız gerekiyor. Çünkü virüsün bulaşıcılığı devam ediyor. Ama virüsün hasta edici özelliğinde belirli bir azalma var." şeklinde konuştu.

"BU TİP YÜKSELMELER OLABİLİR"

Yamanel açıklamalarının devamında, "Yeni normale alışma sürecinde bu tip yükselmeler olabilir. Makul yükselmeler bunlar. Ama bin 500'lerden bin 200'lere doğru iniş var. Bu güzel bir gelişme. Buna daha da dikkat edersek daha da düştüğünü ve düşeceğini görürüz. Yeni normalin olmazsa olmaz kuralı maske ve sosyal mesafe. Bu nedenle maskeyi usulüne uygun bir şekilde kullanmamız gerekiyor." dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR