Bilim Kurulu Üyesi Coronavirüs Bağışıklık Oranını Açıkladı

Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Seçil Özkan coronavirüs bağışıklık oranını açıkladı. Özkan, "Türkiye'deki nüfusta antikor gelişmesi yani hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8'dir. Biz demek ki 11 Mart’tan beri önlemlerimizi iyi almışız." dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Coronavirüs Bağışıklık Oranını Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Coronavirüs Bağışıklık Oranını Açıkladı

Ülkemizdeki coronavirüs salgını henüz etkisini yitirmezken, konuyla ilgili olarak uzman isimlerin araştırmaları ve çalışmaları devam ediyor. Coronavirüs gündemine dair açıklamalarda bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Türkiye'deki hekimlerin tedavi konusunda başarılı olduğunu söyledi.

Genele göre yoğun bakım hastasında düşüş olduğunu söyleyen ve bu nedenle ölümlerde de düşü yaşandığını belirten Özkan, "Bu kontrol ve koruma yöntemleriyle ilişkilidir. Gençler çok riskli. Gençler hastalığı hafif geçirdiklerini düşünüyorlar ancak, bağışıklık sistemlerini ve hastalığı nasıl geçireceklerini bilmiyorlar. Bunun kimse için garantisi yok. Eğer semptom göstermeden hastalığı geçiyorsak, başkalarını bulaştırma ihtimali o kadar yüksektir. Bu yüzdem gençlerin daha özen göstermesi, çocuklara ve yetişkinlere örnek olması gerekiyor." dedi.

"BİREYLERİ VE TOPLUMU KORUMUŞUZ"

Covid-19 tarama testlerinin şu ana kadar 118 bin kişide uygulandığını söyleyen Özkan, "Tamamı yakında biter. Bu ulaşılan rakam yüksek bir rakamdır. Kabaca sonuçların çok değişmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye'deki nüfusta antikor gelişmesi yani hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8'dir. Bin kişiden 8 kişi. Biz demek ki 11 Mart’tan beri önlemlerimizi iyi almışız. Bireyleri ve toplumu korumuşuz, hastalığı geçirmemişler. Artık bireylerin yapması gereken yöntemle sosyal hayatımıza başladık. O yüzden hastalıkla karşılaşacağız. Yani binde 8 kişi hastalığı geçirmiş, gerisi duyarlı, yani hastalanabilir. Onun için dikkatli olmak lazım. Türkiye'de bin kişiden 8'i coronavirüs geçirmiş ve bağışıklık bırakmış. O yüzden önlemlerimize devam etmemiz gerekiyor. Bağışıklık olarak binde 8 rakamı düşük. 'Bu hastalık bitti, artık toplumda görülmez, insanlar bağışık' dediğimiz durumda rakamlar yüzde 60 civarındadır. Biz binde 8'deyiz. Kontrol önlemlerine devam etmemiz gerekiyor. Eğer önlemleri alarak sosyal yaşamı yaşarsak, hastalığı hafif geçirmelerle biraz daha bağışıklığımız artabilir ya da aşı çıkana kadar biz bu süreyi kendimizi ve çevremizi koruyarak geçirebiliriz." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR