Amsterdam'da açılan bir klinik bir makine sayesinde erkeklere doğum ağrısı çektiriyor.6 aylık bir bebeği olan İngiliz yazar Tom Mitchelson da "Her gün milyonlarca kadın doğuruyor o kadar korkunç bir acı olmamalı" diye düşünerek, doğum sancısını deneyimledi. Deneysel işlemde mide üzerine takılan klipsler sayesinde vücuda az düzeyde elektrik dalgası gönderildi. Deney sırasında yazarın eşi tıpkı kendisinin ona yaptığı gibi yanında bulundu, elini tuttu. Deneyde Mitchelson'a doğumun üç evresi de yaşatıldı

İLK EVRE

Vücuduna 30 saniye süren hafif ve aralıklı kasılmalar gönderildi. 

İKİNCİ EVRE

Kasılmalar 5 ve 7 dakikada bire düşürüldü, kasılmalar 45 saniyeye çıkarıldı. Ağrıları artan Mitchelson'a derin nefes alıp vermesi söylendi. Evreler arttıkça verilen elektrik oranı artırıldı.

 

SON EVRE 

Artık ağrılar 3 dakikada bir gelmeye ve 1 dakika sürmeye başladı. Mitchelson son evreyle ilgili düşüncelerini, "Başka hiçbir şey düşünemez oldum, tren çarpmış gibi hissettim gözlerimden yaşlar boşaldı" diye anlattı.İngiliz yazar doğum deneyimi bittiğinde yorgundu. Doğumun sonunda "Hayatımda yaşadığım en acılı deneyimdi. Kadınlara saygım kat kat arttı. Daha önce hissetmediğim bir duyguydu, sanki ben artık eski ben değilim" diyen Mitchelson eşinin doğum anında neler hissettiğini az da olsa anlayabildiğini söyledi.