Küçükçekmece'deki Bezirganbahçe Meydanı'nda gerçekleştirilen ve Anadolu Ajansı'nın da global iletişim ortağı olduğu festivalin açılış konuşmasını yapan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, organizasyonun düzenlenmesinde katkısı olanlara ve festivali izlemek için alana gelenlere teşekkür ederek, "Biz bu yola çıkarken, geçmişimize, kimliğimize, kültürümüze dair unutulmaya yüz tutmuş ve bize unutturulmak istenmiş birçok değerimizin yeniden halkımızla buluşmasını, yeniden popülerleştirilmesini, hak ettiği değeri kazanmasını amaçlıyoruz." dedi.

Türkiye'nin son 15 yılda daha güçlü, iddialı ve istikamet aldığını vurgulayan Erdoğan, "Bunun devam edebilmesi, geleceğe taşınabilmesi ve kalıcı olabilmesi için bizim aynı zamanda kendi kültürel değerlerimizle de kuşanmaya ihtiyacımız var.

Geçtiğimiz 100 yılı aşkın süreçte maalesef egemen güçlerin baskılarıyla kendi dilimizden, tarihimizden, kültürel değerlerimizden uzaklaştırılmak istendik. Bunun bir nebze de olsa başarıya ulaştığını maalesef kimse inkar edemez. Ancak şu anda bizler, yakın zamanda 15 Temmuz hadisesinin de ortaya koyduğu gibi geleceğin milleti olarak çok daha iddialı yürüyüş sergileyeceksek, unutulmaya yüz tutmuş dilimizle, edebiyatımızla, sanatımızla, estetik anlayışımızla, sporlarımızla yeniden kucaklaşmak, bunlarla yeniden kuşanmak durumundayız. Ancak bu şekilde kendi genlerimizde olan, binlerce yıldır kendi inanç sistemimizle, kendi değerlerimizle yoğrulduğumuz, tarihe damgasını vurmuş Türk milleti olarak geleceğe damga vurabiliriz." diye konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak sadece Türk milletinin değil, ikinci plana itilmiş diğer milletlerin de yok edilmeye çalışılan geleneksel sporlarıyla ayağa kalkmalarını arzu ettiklerini belirten Erdoğan, "Kültürel dengesizliğin, adaletsizliğin ortadan kalkmasının yolu, her milletin kendi değerleriyle bağımsız buluşabilmesi, yürümesiyle mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Geleneksel sporların Türkiye'de hak ettiği değeri görmediğini bildiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İster istemez insanların dikkatini de çekmemiz gerekiyordu. Maksadımız elbette geleneksel ata sporlarımızın yanında, bu sporlarımız gibi unutulmaya yüz tutmuş olan müziklerimizi, el sanatlarımızı, geleneksel halk kültürlerimizi, dilimizi, kuşamımızı, danslarımızı ve oyunlarımızı; bugün, yarın ve pazar günü güzel bir şekilde buluşturmak suretiyle, yeniden Türk milleti olarak kendi renklerimizle boyanalım."

Ülke olarak zor süreçten geçildiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Millet olarak 15 Temmuz öncesi ve sonrasında Türkiye üzerinde belli odakların savaş açtığını görüyoruz. 21. yüzyılın savaşları demek ki böyle olacak. Güçlü millet olmamızın yolu aynı zamanda birlik olmamızdan geçiyor, beraber olmamızdan geçiyor.

Bu etkinliğin birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşlik hukukumuzun gelişmesine de katkı sağlamasını diliyorum. Yeterince düşmanımız olduğunu, bu ülke üzerinde planların mevcut bulunduğunu 15 Temmuz'da gördük. Gelin aramızdaki ufak tefek arızaları, çatışmaları geride bırakalım. Ortak değerlerimiz etrafında birleşelim. Bu etkinlik başlangıç olsun. Bugün de 11 şehidimiz var. 15 Temmuz'dan bu yana her gün, her yandan saldırılarla karşılaşıyoruz. Daha güçlü, daha diri ve iri olacağız. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, hep birlikte Türkiye olacağız inşallah."

Topbaş: "Büyük bir geçmişe mensubuz"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise geleneklerden kaynaklanan ve milleti millet yapan değerlerin bulunduğunu dile getirdi.

Türk milletinin de kadim bir millet olduğunu anlatan Topbaş, "Büyük bir geçmişe mensubuz. Bu değerlerle tekrar buluşmak, tekrar bir araya gelmek, kimliğimizi yeniden belirlemek adına bir aradayız. Bizi biz yapan değerlerle buluşarak yarına daha emin adımlarla yürüyebiliriz." dedi.

Türklerin, dünyada en zengin geçmişe sahip milletlerden biri olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, "Dünyaya yön veren, kültür ve fikirleriyle kendine güven duyan, güvenle geleceğe bakan millet olarak, 15 Temmuz Türkiye'si iyi bir milat oldu. Bunu iyi değerlendirmek zorundayız.

Yeni sayfa açıldı. Milletçe 79 milyon el ele vererek, dost ve düşman ülkelere ezber bozan, doğruları ortaya koyan bir çalışma ortaya koymak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlığıyla bu ulus bunu başaracak." şeklinde konuştu.

Vali Şahin: "Bir iddia sahibiyiz"

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise 15 Temmuz'da ve sonrasında yaşananlar sırasında şehit olanları rahmetle anıp gazilere ve yaralılara Allah'tan şifa dileyerek, "Biz büyük bir medeniyetin, kadim bir kültürün mirasçısı büyük bir milletiz. Dolayısıyla bir iddia sahibiyiz ve bu iddiayı artık yüksek, gür sesle gündeme getirmeye başladık. Belki de son zamanlarda çektiğimiz sıkıntıların sebebi bu olsa gerek." ifadelerini kullandı.

Dünyaya yeni bir medeniyet sunmak için, sahip olunan medeniyetin bütün unsurlarıyla ve canlı bir şekilde sunulması gerektiğinin altını çizen Şahin, şöyle devam etti:

"Festival, bu medeniyetin özellikle sportif ve sanatsal yönlerinin tamamlanması noktasında fırsatlar sunuyor. Festivalde bunun emarelerini birlikte görmüş olacağız. Kendi kadim sporlarımızın, kadim müziklerimizin veya estetik değerlerimizin dünyaya sunulması noktasında öncelikle kendimizin tanıyarak, üst bir noktaya gelmemiz gerekiyor."

Şahin, Türkiye'de güreşin, ciritin, müziğin, estetik ve etnografik değerlerin onlarca çeşidinin bulunduğunu vurgulayarak, "Büyükşehirlerimiz ve özel idaresi olan illerimiz, belediyelerimiz, geleneksel sporla ilgili bir kulüp kurmalı. Bütçe ve imkan sağlama konusunda belki yasal değişikliğe ihtiyaç var ama mutlaka bunu yapmak zorundayız." diye konuştu.

Karadeniz: "Bu bir silkiniş festivali"

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise festivali ilçelerinde düzenleyen Bilal Erdoğan ve ekibine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Bu bir diriliş, uyanış, silkiniş, kültürümüzle buluşma ve barışma festivali. Bizler sumo güreşini duyduk, kriketi, beyzbolu duyduk ama mask güreşini, mangalayı ne yazık ki yeni duyuyoruz. Bize kendi kültürel değerlerimizle barışma şansı hiç verilmedi ve kompleks oluşturulmaya çalışıldı. Çocuklarımız tahta kılıçlarla 'Gölgelerin gücü adına Heman' diyerek yetiştirilmeye çalışıldı. Ama konfederasyonumuzun çalışmalarıyla çocuklarımız artık 'Gaza niyetine, ya Hak!' diyerek büyüyecek. Bugün değerlerimizle barışmak adına bir fidan dikiyoruz ben bu fidanın büyük bir çınar olmasını diliyorum."

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik, kortej yürüyüşü ve kurdele kesilmesiyle başladı.

Festivalde bugün

Vatandaşların, spor yarışmalarını izleyip kültürel faaliyetlere dahil olabilecekleri festivalde bugün, kökbörü, kuşak güreşi, aba güreşi, atlı cirit, atlı okçuluk, aşık oyunu, şalvar güreşi, mas güreşi, yaya okçuluğu, yağlı güreş ve geleneksel çocuk oyunları etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Festivalde, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları "Diriliş Çadırı"nda ziyaretçilerle buluşacak, klarnet virtüözü Serkan Çağrı da konser verecek.

Festival, 28 Ağustos Pazar günü yapılacak etkinliklerle sona erecek.