Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu, Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin başka kültürü benimseme tartışmaları açısından dönüm noktası olduğunu belirterek, "Bizler millet olarak geleceğe kendi kimliğimizle yürümeye karar verdiğimizi bütün dünya göstermiş olduk." dedi.

"Milli İrade Şahlandı, Demokrasi Kazandı" ve "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" pankartlarını ellerindeki Türk bayraklarıyla beraber 50 başpehlivan taşıdı. "Er Meydanı'nı" gezerek seyircileri selamlayan başpehlivanlar büyük takdir topladı. Meydanın etrafında kurulan tribünleri dolduran vatandaşlar, pehlivanları uzun süre alkışladı.

Meydandaki gösterinin ardından Bilal Erdoğan, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve Şile Kaymakamı Salih Yüce, müsabakalarda bir biriyle yarışacak 50 başpehlivanın kur'asını çekti. Kur'anın sona ermesinden sonra Bilal Erdoğan kısa bir açılış konuşması yaptı. Ardından başpehlivanlar güreşmeye başladı.Erdoğan, tribünde kendisi için ayrılan yere oturmadan önce gazetecilere açıklamada bulundu:
Aslında 15 Temmuz başarısız darbe girişimi bu başka bir kültürü benimseme tartışmasının dönüm noktası oldu. Bizler millet olarak geleceğe kendi kimliğimizle yürümeye karar verdiğimizi bütün dünya göstermiş olduk. Kendi kimliğimizin içinde, kendi müziğimizin, kendi edebiyatımızın, kendi sanatımızın olduğu gibi kendi sporumuzun da olması gerektiğine inanıyorum. Biz Türk Milleti olarak, kendi kimliğimizle yürüme iddiasındayız.

Onun için ata sporlarımızla ilgileniyorum. Bunların yeniden halkımız tarafından daha geniş bir şekilde benimsenmesi, popülerleşmesi gerektiğini düşünüyorum. İşte bunun için okçuluğumuz, atlı sporumuz, ciritimiz, güreşlerimiz var. Ve bu bağlamda bu sene hem atlı okçuluk Türkiye şampiyonası hem bugün Şile'deki 10'uncu yağlı güreş şenliğine katılmış oldum.

Bu festivalde 11 spor dalında, hem geleneksel sporlarımızı tanıtacağız, bu geleneksel sporlarımızın yanında bütün kültürel unsurlarımızın adeta sergilendiği, yeniden halkımızla buluştuğu bir imkan olacak. Burada hem konserler olacak, hem de çocuklar için birçok etkinlik olacak. Geleneksel tatlarımız ve lezzetlerimiz de halka sunulmuş olacak. Geçmişte bizim değerlerimiz olan tüm tatların yeniden yaşatılacağı ve tanıtılacağını orada göreceğiz.

Sporcumuz, rakibini kendini geliştirmede bir partner olarak görmektedir. Neye hazırlanıyor? İcabında savaşa hazırlanıyor. Ve yahut da kendi fiziksel gelişimini ilerletmek istiyor. Onun için bu sporlarda kurallar biraz daha esnek. Sabır ve merhamet gerektiriyor. Karşısındakine düşman olmamayı gerektiriyor. Onun için seyircilerin de sabır göstermeleri gerekiyor. Gerekiyorsa, Şile'de olduğu gibi geç saatlere kadar bekliyorlar. Bu da bizim sporlarımızın güzelliğidir.

Yeni Şafak