İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, "Bu gençlerin öz güvenle ve fedakarlık anlayışıyla oluşturacakları gelecek, batı medeniyetinin dünyaya verdiği kandan, gözyaşından, haksızlıktan başka bir şey getirmeyen gelecekten çok daha aydınlık bir gelecek olacaktır." ifadelerini kullandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA), Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ortaklığında 200 üniversite öğrencisinin 5-30 Ağustos'ta 18 Afrika ülkesine gideceği Afrika Tecrübe Paylaşımı Hazırlık Programının kapanış faaliyeti, TİKA Konferans Salonu'nda yapıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Dünya Bankasında görev yaptığı süreçteki bir hatırasını anlatarak başladı. O süreçte, Avrupa Birliğine üyelik müzakerelerini tamamlamak üzere olan bir ülke ile Filistin'e dair yürütülen iki projeden örnekler veren Erdoğan, patronları düzeindeki şeflerinin ve uzmanların, AB'ye geçişte olan ülkenin bakanı ve Filistin'in o zamanki bakanlarıyla olan diyaloglarını karşılıklı değerlendirme fırsatını bulduğunu belirtti.


"21. YÜZYIL GERÇEKTEN ANADOLU İNSANININ VE MÜSLÜMAN'IN YÜZYILI OLACAKTIR"


Bilal Erdoğan, Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler ve Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları Somali seyehatinde Türkiye'nin buralara nasıl gerçek bir kardeşlik hukuku kapsamında yaklaştığını gördüğünü aktardı. Erdoğan, yaşadıklarını, "Ecdadın mirasını tekrardan yüklenen bu milletin bir bireyi, bir parçası olmaktan gurur duyduran çok önemli tecrübeler." olarak değerlendirdi.

"21. yüzyıl hakikaten Anadolu insanının ve Müslüman'ın yüzyılı olacaktır." diyen Bilal Erdoğan, gençlerin bu ümmetin bir parçası olarak, öz güvenle ve fedakarlık anlayışıyla büyüyeceklerini ifade etti.

Erdoğan, "Bu gençlerin bu öz güvenle ve fedakarlık anlayışıyla kuracakları gelecek, batı medeniyetinin dünyaya sunduğu kandan, gözyaşından, adaletsizlikten başka bir şey getirmeyen gelecekten çok daha aydınlık bir gelecek olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.