Beyoğlu'nda Yıkılabilecek Durumda 377 Yapı Mühürlendi

Beyoğlu'nda 377 yapı, Beyoğlu Belediyesi’nce yıkım tehlikesi olduğu tespit edilerek mühürlendi.

Beyoğlu'nda Yıkılabilecek Durumda 377 Yapı Mühürlendi

Beyoğlu'nda Yıkılabilecek Durumda 377 Yapı Mühürlendi

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu'nda 216'sı sit alanında, toplam 377 yapının, belediye tarafından 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 39. maddesine göre mail-i inhidam (yıkılma tehlikesi bulunan) olduğu tespit edilerek mühürlendiğini duyurdu.

Yerleşimin çok önce başlamasından dolayı Beyoğlu'nda çok sayıda tarihi yapı bulunduğunu söyleyen Yıldız, belediye olarak yapılarla ilgili incelemelerin devam ettiğini anlattı.

2019'da 5 Metruk Bina Yıkıldı

Yıldız, 2019 yılında Beyoğlu'nda 5 metruk binanın yıkıldığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Belediye olarak halkın can ve mal güvenliğini düşünerek tedbirler alıyoruz. İlçelerdeki binalarda belediye olarak çalışmalar yapıyoruz. Hangi binaların yıkılma tehlikesi olduğunu tespit edip gerekli prosedüre göre hareket ediyoruz.

Beyoğlu'nda 216'sı sit alanında, 161'i de sit alanı dışında olmak üzere 377 yapı, belediyemiz tarafından 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 39. maddesine göre mail-i inhidam olduğu tespit edilerek statik rapor düzenlenmek suretiyle mühürlendi.

Mühürlenen bu yapıların 209 tanesi tescilli eski eserlerden oluşuyor. Bu eserlerle ilgili her türlü işlemler, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında koruma kurullarının alacağı kararlarla yapılabiliyor. 20 tescilli eski eser yapının kaldırılmasına yönelik işlemler başlatıldı. Anıtlar Koruma Kurulu'nun uygun görüşüne göre bu yapıların kaldırılması için işlemler başlatılacak."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR