Beyaz Saray'dan, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon konuşmasına yönelik yapılan açıklamada, "Başkan Trump, Rakka operasyonu bittiğine ve DEAŞ'ın geri dönememesi için istikrarı sağlama sürecine geçtiğimize göre, Suriye'deki ortaklarımıza sağladığımız askeri yardımlarla ilgili bekleyen ayarlamalar konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi." Açıklaması yapıldı.

ORTAKLIK VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

Görüşme ile ilgili Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki liderin de bölgesel güvenliği tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı savaşta ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın önemini tazelediği ifade edildi.

Bildiride, Trump ile Erdoğan'ın, Suriye'ye yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve ülkedeki iç savaşı bitirmek üzere Cenevre'deki görüşmelere destek verdiği belirtildi. Bununla birlikte açıklamada, iki liderin, "Suriye'deki insani krizin bitmesi, yerlerinden olan Suriyelilerin evlerine gelmelerine izin verilmesi, kötü müdahalelerden ve teröristlerden temizlenmiş birleşik bir Suriye'nin istikrarının sağlanması" gerektiğine dikkat çekildiği ifade edildi.

ABD'nin, PYD/PKK'ya Rakka operasyonu bünyesinde verdiği silah ve ekipman desteği kastedilerek, açıklamada şöyle denildi:
"Eski politikamızla tutarlı bir şekilde, Başkan Trump, Rakka operasyonu bittiğine ve DEAŞ'ın geri dönememesi için istikrarı sağlama sürecine geçtiğimize göre, Suriye'deki ortaklarımıza verdiğimiz askeri yardımlarla ilgili bekleyen ayarlamalar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi."