Petrol ve kurlarda meydana gelen hareketlilik benzin fiyatlarınıda etkisi altına alıyor. PÜİS, "Rafineri çıkış rakamlarında değişiklik beklendiği için 24 Kasım 2017 tarihinden itibaren benzinde 8-10 kuruş fiyat artışı bekleniyor. Motorinde ise herhangi bir artış beklenmiyor." şeklinde açıklama yaptı.

PETROLÜN VARİL FİYATI

Brent petrolün varil fiyatı, ABD`de Belirtilen haftalık petrol sondaj kulesi verilerinin etkileşimi ile 63,14 dolar düzeyinde yatay seviyesinde. Dün 62,75 dolardan güne başlayan ve en yüksek 63,39 dolara çıkan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 63,20 dolardan işlem gördü. Brent petrolün varili, saat 09.13 itibarıyla yüzde 0,09'luk kısmi azalmayla 63,14 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı vakitlerde Batı Teksas türü ham petrolün varili ise 57,87 dolardan alıcı buldu.

PETROL FİYATINDAKİ HAREKETLİLİK

ABD'de geçtiğimiz Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) açıklayacağı verilerin, Bloomberg'in anketine bakılırsa, geçtiğimiz hafta 2.25 milyon varil düşmesi ve böylelikle son üç haftanın ilk haftalık düşüşünü gerçekleştirmesi yönünde beklenti var. Birleşik Arap Emirlikleri, OPEC'in piyasada kalan fazlayı gidermek için üretim kısıntılarını uzatması gerektiğini ifade etmişti.

Petrol Rusya'nın Perol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkeleri öncülüğündeki üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılma kararının sürelenmesine yönelik şüphe oluşturmasından sonra iki senenin zirvesinden gevşedi. Konu ile ilgili bilgi sahibi kaynaklara bakılırsa, OPEC Çarşamba günü, Citigroup Inc. ve enerji danışmanlarından, gelecek hafta gerçekleşecek zirve öncesi, üretim kısıntılarını uzatıp uzatmama konusundaki kararı öncesi brifing alacak.