Kepez İlçesi Akdeniz Sanayi Sitesi’nde oto yedek parça işi yapan 3 esnafla bağlantı kuran K.K., kendisini ’Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım olarak tanıttı. K.K., kardeşi T.K.’nin de İstanbul Organize Suçlar ve Kaçakçılık Şube Müdürü olduğu ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne İstihbarat Şube Müdürü olarak tayininin çıktığını iddia etti.

Ziyaret ettikleri 3 esnafa, çeşitli örgütlerle ilgili haklarında dosyalar bulunduğunu ifade eden K.K., bunları para karşılığında silebileceklerini söyledi. K.K., kardeşi T.K. ve kendisini K.K.’nin kız kardeşi olarak tanıtan N.B., tehdit ve şantajla 3 esnaftan 370 bin lira aldı. Polise başvuran 3 esnaf, kendilerini dolandıran kişilerin bulunmasını istedi.
Olay sonrası harekete geçen Antalya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, K.K., T.K. ve N.B., polisin operasyonuyla yakalandı. Şüphelilerin kaldığı yerde yapılan aramada, sahte 1500 euro ile 7.65 çapında bir tabanca ele geçirildi.

Sağlık kontrolü sonrasında ifade alma işlemi için Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen K.K’nin suçlamaları kabul etmediği kaydedildi. K.K.’nin, daha önce dolandırıcılık olaylarından suç kaydı bulunduğu belirlendi. Şüpheliler, ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Öte yandan dolandırıcılar her zaman tetikte beklemeye devam ediyor.

Dolandırıcılar her geçen gün çoğalarak faaliyet göstermeye devam ediyor. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasını fırsat bilen sahtekarlar gözlerini şimdide kurban paralarına dikti.

İnternet üzerinden kurban için başlatılan kampanya görsellerini değiştirerek kendi banka hesaplarını yazıyorlar. Böylece vakıf adına yapılan yardımlar dolandırıcıların ceplerine gidiyor.

Sosyal medyadan oluşturulan sahtekarlığa kurban giden en son Tüm Yardımlaşma Derneği (TÜMYAD) oldu. Kurban kampanyası nedeniyle düzenledikleri ve kendi sosyal medya hesaplarından paylaştıkları görselde yer alan banka hesap numaralarının, dolandırıcılar tarafından 'photosop' ile değiştirildi. 'M. Ali Yanmaz' isminin yazdığı ve bir bankaya ait hesap numarasının yer aldığı görsel şimdide dolandırıcılar tarafından kullanılıyor.

KURBAN BAĞIŞINDA BULUNACAKLAR UYARILDI

Meydana gelen dolandırıcılıktan sonra TÜMYAD, vatandaşları uyardı. Şahıs adı bulunan banka hesaplarına hiçbir şekilde para yatırmamaları gerektiğini bildirdi. Derneğin avukatları suçluların yakalanması için gerekli çalışmaları başlattı.

SOKAKTA KURBAN KESENE CEZA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin izin verdiği bölgelerden başka yerlerde kurban kesimi yapanlara 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğinde 203 ile 50 bin 975 TL arasında para cezası kesileceğini ifade etti.