İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İETT Genel Müdürü Arif Emecen’i görevden aldı.

ARİF EMECEN KİMDİR?

Arif Emecen, Fırat Üniversitesi Elektrik Mühendisliği'nden mezun oldu. 1986-1995 seneleri arasında TEDAŞ, 1995-2000 seneleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2000-2005 seneleri arasında İstanbul Büyükşehir, 2005-2014 seneleri arasında Kayseri Büyükşehir Belediyesinde görev yaptı.

Arif Emecen, 2014-2016 seneleri arasında Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Mayıs 2016'da İETT Genel Müdürü olarak göreve getirildi.

BAŞKASININ YERİNE KART BASANLAR YANDI

‘Akbil’in akıllıları-Ayda 5 bin TL kazanıyorlar’ başlıklı haber üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) harekete geçti.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇU

İBB, Mali Suçları Araştırma Kuruluna başvurarak, söz konusu kişilerin başkasının yerine kart kullanmak suretiyle hukuka aykırı davrandığını bildirdi. Bileti olmayan yolcu veya turistler için İstanbulkart basıp, 70 kuruş ila 1 lira arasında değişen tutarlarda fark alan kişilerin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 158. maddesinde düzenlenmiş olan “Nitelikli Dolandırıcılık” suçunu işlediği tespit edildi. Konu ile ilgili soruşturma Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülüyor.

Öte yandan İETT Genel Müdürü Arif Emecen, metrobüs seferlerinin Silivri'ye kadar uzatılacağını açıkladı. Emecen ayrıca tüm hatların da sefer sıklığının yüzde 50 artırılacağını belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün 2018 bütçesi, "2 milyar 140 milyon TL" olarak onayladı.

METROBÜS SİLİVRİ'YE KADAR UZATILACAK

Bütçe görüşmelerinde konuşan İETT Genel Müdürü Arif Emecen, metrobüste 590 araçla hizmet verdiklerini belirterek, "Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır" dedi.