Belçika hükümetinde Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı olan ırkçı N-VA partisi üyelerinden olan Zuhal Demir Türkiye ile ilgili küstah ifadelerde bulunarak ''Atalarımın yaşadığı ülkeyi tanıyamaz olmuş haldeyim, aradaki çukur giderek açılıyor. İslam'ın Türk toplumu üzerindeki etkisi, kadın hakları, azınlıkların hakları, demokrasinin gerilemesi, Türkiye'de her şey tersine gidiyor halde, Türkiye benim için en iyi tatil yeri olarak kalacak fakat Türk yurtdaşlığı benim için artık uygun olmaktan çıkmış halde'' ifadelerini kullandı.

Türk yurtdaşlığından çıkacağını belirten 2 Mart 1980 Belçika'da doğmuş olan Zuhal Demir avukat diplomasına sahip ırkçı Flaman partisi üyesi, 24 şubat 2017 tarihinden beri de Belçika hükümetinde ''Eşitlikten Sorumlu Devlet Bakanı'' olarak görev alıyor.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda PKK sempatizanı Zuhal Demir Belçika'yı karıştırmıştı. 

Belçika Başbakanı Charles Michel, koalisyon ortağı olan bir partiyi “Müslüman partisi olmakla suçlayan "Belçika'da PKK'nın yaptığı eylemlerine verdiği yardım ile bilinen Yoksullukla Mücadele ve Eşit Haklar Bakanı olan Zuhal Demir'i koalisyona karşı "sadakatsiz" olduğunu iddia etti.


De Zondag gazetesine açıklamalarda bulunan Yeni Flaman İttifakı Partisi mensubu Demir, "Flamanları ikaz etmek istiyorum. Flaman Hristiyan Demokrat Parti yeni Müslüman partisi olacaktır" diye açıkladı.


CD&V lideri Wouter Beke'nin müslümanları oy kazanmak amacıyla kandırarak kullandığını ileri süren Demir, "Mieke Van Hecke (parti üyesi), partisinin müslümanlar seçebileceği tek parti olduğunu belirtiyor." İfadelerine yer verdi.
Demir'in yaptığı bu konuşmaları, Başbakan Charles Michel tarafından büyük tepki ile karşıladı. Michel'in ofisinden resmi haber ajansı olan Belga'ya gerçekleştirilen açıklamada, "Onun söyledikleri, hükümet kapsamı içinde kesinlikle  kabul edilemez bir davranıştır. Başbakan, asla ve asla bu tavrı hoş karşılamayacak."  dedi.


CD&V lideri Beke ise, bu sözlerinin kabul edilemez olduğunu özellikle blirterek, Demir'in kesinlikle ve kesinlikle özür dilemesini gerektiğini ifade etti.