Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye olarak biz FETÖ elebaşını eninde sonunda Türkiye'ye getireceğiz. Türk yargısının huzuruna çıkartıp hesap soracağız. Türk milleti için Türk yargısı ondan yaptıklarının bedelini soracaktır. Belki şu anda bu olamadı fakat bu en nihayetinde gerçekleşecektir. Türkiye'nin bundan vazgeçilmesi kesinlikle ve kesinlikle söz konusu değildir. Vatandaşlıktan çıkartılması iade edilmesine engel değildir" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

YASALAŞACAK

Bozdağ, "Hakimler ve Savcılar Kanunu, Anayasa Mahkemesi Kanunu, Danıştay Kanunu, Uyuşmazlık Mahkemesi Kanunu, İdari Yargılama Usul Kanunu, Askeri Ceza Kanunu ve Askeri yargıya ilişkin uyum tasarısı hazırlandı, Başbakanlığa gönderildi bir sonraki pazartesi tahminen Bakanlar kurulu gündemine gelecek ve ondan sonra meclise sunulacak. Meclis görüşmeleri bittikten sonra yasalaşacak. Bu tatile girmeden önce inşallah bu yasaların çıkmasını düşünüyoruz. Ramazan Bayramından sonra da çalışabiliriz." dedi.

KHK İLE GELEN DÜZENLEME

Bekir Bozdağ, "Biliyorsunuz daha önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bir değişiklik yaptık. Orada kaçak konusu söz konusuydu. Kaçaklar eskiden kovuşturma aşamasında belli davetler doğrultusunda hareket etmezse kaçak pozisyona düşüyordu. KHK ile soruşturma aşamasında da kaçak pozisyonuna düşmesini sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun temel hedefi soruşturmadan kaçan kişinin adli mercilere gelip teslim olmasını, kendilerine yöneltilen suçlamalara yanıt vermesini sağlamak, adli süreçlerin uzatılmasının önüne geçilmek istenmesidir. Nihai hedefi budur." diye konuştu.