Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde bir araya gelindi. Toplantı, saat 12.30'da başladı. Toplantının ardında Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulundu.
Bedelli askerlik hakkında yöneltilen bir suale cevap veren Numan Kurtulmuş, "Bedelli askerlik sosyal medyanın en fazla devreye girdiği alanlardan bir tanesidir. Şu ana kadar Bakanlar Kurulu'na gelmiş böyle bir teklif yoktur" diye belirtti.

AKLA ZARAR BİR İŞ

Darbe girişimi raporlarına itirazlarla alakalı da konuşan Kurtulmuş' un beyanlarından satır başları şu şekilde: "Kontrollü darbe teşebbüsü lafını söylemek, 15 Temmuz eli kanlı darbecilerine verilen en büyük destektir. Ortada 250 şehidin olduğu, binlerce, on binlerce vatandaşımızın tanklarla tehdit edildiği bir darbe girişimine kontrollü darbe demek akla zarar bir iştir. FETÖ ile daha iyi bir mücadele nasıl verilebilir, bunu konuşabiliriz fakat buradan kalkıp "kontrollü darbe" demek büyük haksızlıktır.

KUZEY IRAK REFERANDUMUNA DA DEĞİNİLDİ

Biz her halükarda, bölge ile alakalı görüşmelerimizi çok net olarak belirtiyoruz. Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden tarafız. Bizim Kuzey Irak yönetimi ile çok yakın bir diyalog içinde çalıştığımızı da bütün dünya biliyor fakat temel savımız Irak'ın toprak bütünlüğünden yanadır. Kuzey Irak'taki yöneticilerin bu konuyu bir kez daha gözden geçirmelerinin daha doğru bir yol olduğunu düşünüyoruz.

AİHM'İN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME KARARI

AİHM'in verdiği karar şu anda doğru bir karardır. Bir ara hukuki basamak olarak tasarlanmış olan bir komisyondur, OHAL Komisyonu. Komisyon üyelerinin, nerede çalışacağı belirlendi. Araştırmaları yürütecek personel alımı ile alakalı süreç de sürdürülüyor. Temmuz ayı itibariyle başvurulara başlanacaktır.

UYUM YASALARI

Uyum yasaları ile alakalı konular bugünlerde TBMM’ye gönderilecek.