Bedelli Askerlik Düzenlemesi Kabul Edildi! 21 Günlük Eğitim Şartı Netleşti

Bedelli askerlik düzenlemesinde yurt dışında yaşayan kişilerin 2 bin euro karşılığında bedelli askerlik yapmasını içeren ilk madde ile temel askerliğin 21 güne indirilmesine dair teklif komisyon tarafından kabul edildi.

Bedelli Askerlik Düzenlemesi Kabul Edildi! 21 Günlük Eğitim Şartı Netleşti

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve kanun hükmünde kararname (KHK) ile Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler 5 buçuk saat sürdü. Tümünün üzerindeki görüşmelerin ardından teklifin maddelerine geçildi. Teklifin ilk iki maddesi, dövizle askerlik ve bedelli askerlikle alakalı düzenlemeleri içeriyor.

İKİNCİ MADDE KABUL EDİLDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonunda asker kökenli AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın imzasını taşıyan önergenin kabulüyle bedelli askerlikte eğitim şartı 28 günden 21 güne düşürüldü. 

25 yaşı sınırını, 15 bin TL bedel ve 21 gün eğitimi içeren 2. madde komisyonda kabul edildi.

YURT DIŞINDA YAŞAYANLAR 2 BİN EURO ÖDEYECEK

Sonrasında yapılan oylama ile madde görüşmelerine geçildi. Komisyonda dövizli askerlikte yaş koşulunu kaldıran ve 2 bin euro ödeyip Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek uzaktan eğitimi alanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarını öngören teklifin 1. maddesi kabul edildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri