Bedelli Askerlik Başvuru Süresi Uzatılacak Mı?

Bedelli askerliğe yüz binlerce kişi başvurdu fakat oluşan kuyruklar nedeni ile halen işlemlerinin bitiremeyen binlerce kişi var. Hal böyle olunca başvuru süresinin biraz daha uzatılması gündeme geldi.

Bedelli askerlik başvuru zamanı uzatılacak mı? Büyük yoğunluğun olduğu bedelli askerlik başvurularının son günlerinde önemli bir çağrı gerçekleştirildi. SİME-SEN Genel Başkanı Serdar Dursun, yaptığı açıklamada, başvuru süresinin kalan günlerinde işlemlerin yetişmesinin olanaksız olduğunu iddia ederek, 'Başvuru süresi makul bir kısa vakit daha uzatılmalı' talebinde bulundu.

SİME- SEN Genel Başkanı Dursun, yaptığı yazılı açıklamada, bedelli askerliğe başvuru yapanların sadece yarısına yakın bölümünün başvurusunun sona erdiğini söyledi. Türkiye'de, şu anda 368 askerlik şubesi tarafından hizmet sokulduğunu ve bu şubelerde 4 bin civarı memur çalıştığını söyleyen Dursun, açıklamasında şunları ifade etti:

"YETİŞME İMKANI YOK"

"3 Ağustos'tan beri bedelsiz askerlikte sevki gerçekleştirilenler göz önüne alındığında, şu anda 1 haftada 300 bin kişinin daha sevkinin yapılması mecburiyeti ortaya çıktı. '24 saat çalışma' denildi. Fakat istatistiklere bakıldığı zaman bu sevklerin 24 saat esası ile dahil gerçekleştirilme ve belirtilen tarihe yetişme olanağı yok gibi duruyor. Bedelli askerlik süresinin makul bir kısa zaman daha uzatılması lazım. Bu uzatılma, hem şubelerdeki görev yapanların hem, Milli Savunma Bakanlığı’nın hem de başvuru yapan ve yapacak kişilerin kesinlikle yararına olacak bir gereksinimdir. Süre uzatılırsa problem ortadan kalkacaktır."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR