Bedelli Askerlik son dakika gelişmeleri Twitter'da şu sıralar çok konuşuluyor. Vatani görevi 20 yaşına gelen her erkeği görevidir. Çeşitli teciller vs. ie bu yaş ertelenebilmekteyken, bir de bu işin bedelli askerlik kısmı var. Kısa dönem askerlik olarak da nitelendireceğimiz Bedelli Askerlik son dakika geklişmelerinde herkes Bedelli Askerlik çıkacak mı? Bedelli Askerli ne zaman çıkacak diye sormaya başladı. 

Twitter'da #bedelliaskerlikgeliyor hasthag'i günün en çok konuşulan konusu olurken son dakika gelişmelerde bedelli konusunda açıklamalarda merak ediliyor. Konu ile gözler bakanlıklarda. 

Sosyal medya üzerinde düzenlenen ve oylamaya sunulan paralı askerliğe vatandaş yüzde 83 oranında evet dedi. Bedelli askerliği bekleyen tüm gelerin gözü artık Ankara'ya çevrildi. Son dakika gelişmelerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan2ın konu ile alakalı açıklama yaoması bekleniyor. 

BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile alakalı yaptığı açıklamasında 'Bedelli yok Dedikodu var'dedi. Sözlerine devam eden Erdoğan, “Şuanda kabinenin gündeminde bedelli yok dedikodusu var o sözler bana ait değil, şuanda böyle bir şey söz konusu değil”  şeklinde devam etti. 

Konu ile alakalı haberlere Savunma Bakanı Fikri Işık da açıklama yaptı. “ Türkiye şuanda Dünyanın başına bela terör örgütü ile mücadele ediyor Pkk ile mücadele sürüyor, DEAŞ ile mücadele var. Böyle bir dönemde bedelli askerliğin gündeme gelmesi dahi askerimizin moralini bozar. Şahsi düşüncem, terörle mücadele sürerken bedelli askerliğin konuşulmasının dahi doğru olmadığını düşünüyorum.” dedi.

Bilindiği üzere bedelli askerlik en son 2014 yılında çıkmış ve adaylar 35 bin lira vererek askerliğini bedelli olarak yapmıştı. 35 bin lira olarak belirlenen bedelli askerlik ücreti 18 bin liraya düşürülmüştü. Akabinde de süregelen zaman da herkes hükumetten müjdeli haberi beklemekte. 

GEÇMİŞTEN BEDELLİ ASKERLİK HABERLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik için “Şu anda gündemimizde yok çünkü şu anda asker kadrosunda ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Ciddi bir ihtiyacımız var. Asker bir milletiz. Asker bir milletsek gereğini yapalım. Temenni ederim ki bunlar gündemden düşer. Biz yaptık. Ben 16 ay yedek subaylık yaptım.
Bedelli askerlik hakkında daha önce Binali Yıldırım da benzer şeyler söylemişti Bedelli Askerlik çıkacak mı sorusunun cevabını arayan binlerce gence Başbakan Binali Yıldırım'dan çarpıcı bir cevap geldi.
bedelli-askerlik
Medya temsilcileriyle geçtiğimiz akşam iftarda bir araya gelen Yıldırım, son günlerin bir numaralı gündem maddesi olan Bedelli Askerlik ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı.

Binali Yıldırım: “Programımızda ‘bedelli askerlik' ile ilgili bir konu yok. Çünkü şu anda terörle amansız bir mücadele içindeyiz. Bütün yoğunluğumuzu, ağırlığımızı bu konuya vermiş durumdayız”.

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR?

Bedelli askerlik, Türkiye'de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik'e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır.

18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda "dahte" dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir.

Diğer şekli ise geçici olarak Türkiye'de ikamet etmekte olanlara sağlanan olanaktır. Bu durumdaki askerlik süresi ise 21 gün olarak tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde 10 kez uygulanmıştır. En son uygulamalar, 1987, 1992, ve 1999 yıllarında yapılmıştır. 1999 yılındaki uygulamanın sebebi 17 Ağustos 1999'daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı amacı taşımıştır. 2011 yılında uygulanan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün alan ve 30.000 TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayılmışlardır. Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, 31 Aralık 1987 ve önceki tarihlerde doğanların 18.000 TL karşılığında bedelli askerlikten faydalanabileceklerini belirtmiştir. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra toplanan Bedelli Askerlik Komisyonu, bedelli askerlikten 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların yine 18.000 TL karşılığında yararlanabileceğini belirten bir karar almıştır. Bu kararın 2 Ocak 1988 ve sonraki tarihlerde doğanlara hak ihlali oluşturduğunu düşünen askerlik yükümlüleri, kararı Ocak 2015'te Anayasa Mahkemesine taşımıştır.